Co je to job simulátor ve virtuální realitě prakticky?

Co je to job simulátor ve virtuální realitě prakticky?

 

Jaké by to asi bylo, kdybych byl... ptali jste se sebe na nějakou podobnou otázku? A pokud ano, jak otázka končila? Současný svět nám nabízí mnoho možností se realizovat a ten, kdo využije své šance, může zanedlouho dělat skutečně to, co ho baví a naplňuje. Otázkou ale je, jestli ho daná práce bude naplňovat i v reálu, jestli si ji, zkrátka a dobře, jenom trochu nevykresluje. Job simulátor je možné chápat jak pro firemní, tak herní účely. Pro firmu je Job simulátor něco jako školení, aby nový pracovník pochopil náplň práce a seznámil se s prvky, které jsou třeba špatně dostupné (převodovka, výrobní pás, cokoliv).

 

Název Job Simulátor je jinak nejvíce známý právě v herním průmyslu, nese hned několik her a to s prvky virtuální reality (Oculus), ale i videohra, která dostupná na playstationu.

 

Hra, která vás vtáhne do děje

Není tajemstvím, že virtuální realita nachází využití v mnoha oborech. Zatímco v lékařství lze nasimulovat operace tak, aby si medici mohli vyzkoušet, jak by postupovali v praxi, vojáci si zase mohou natrénovat svou reakci, až se dostanou do nelítostné války. Zmiňovaná hra Job Simulator ale nezapadá do tak specifického oboru, spíše jenom ukazuje lidem, co to znamená práce a jak vlastně práce v různých oborech vypadá. Na nějakou chvíli se můžete stát třeba:

·         Automechanikem

·         Kuchařem

·         Pracovníkem v kanceláři

·         a dalšími

 

Píše se rok 2050

Až si pustíte hru Job Simulator, dostanete se rázem do roku 2050. V této době jsou vašimi služebníky roboti, kteří čistí i organizují svět s precizností a rychlostí sobě vlastní. Klasičtí zaměstnanci jsou už otázkou dávné minulosti, klasická pracovní doba je v tomto světě naprosto zažehnaná. Lidé se zkrátka a dobře nachází v jakési automatizované společnosti, ve které bude vaším parťákem JobBot - jakýsi software, který vás pojmu práce milerád naučí.

 

Přiblížení skutečných povolání

Hrou vás provedou plovoucí počítačové monitory, které vám přiblíží skutečné profese, které sice v době, v níž se simulace odehrává, už lidé nezastávají, ale v reálném životě, ve kterém se nacházíte, jsou činnosti skutečně ještě lidskou záležitostí. Přiblížíte se tedy profesi prodavače, automechanika, ale také si vyzkoušíte, jaké je to pracovat v kanceláři.

 

Nechte se provázet počítačovou postavou

Hráči jsou celou dobu doprovodem počítačové postavy, která plní nejrůznější úkoly spojené s vykonáváním dané profese. Některé jsou opravdu realistické, ale některé jsou spíše komického nebo úsměvného charakteru. Oba případy vás mají zapojit do činností, které se vás mohou týkat, pakliže byste v reálu do daných zaměstnání opravdu nastoupili.

 

Jako ve skutečném životě

Není tajemstvím, že virtuální realita je dnes tuze promyšleným a propracovaným zařízením, respektive moderní a inovativní technologií, při které se můžete zapojit opravdu celým svým tělem. A s tím se počítá i v případě této jedinečné videohry, která vás zapojuje stejně, jako byste byli zapojeni v reálném světě.

 

Budete mít velkou tvůrčí svobodu

A i když se to nyní tak nejeví, nakonec budete mít poměrně velkou tvůrčí svobodu. Zejména tedy v plnění úkolů. Třeba když se stanete na nějakou dobu prodavačem či kuchařem v pizzerii, budete moct dát na svou pizzu cokoliv si jenom zamanete. Vedle tradičních surovin můžete sáhnout i po méně tradičních věcech, jako jsou třeba sušenky.

Podobná tvůrčí svoboda se týká třeba zmiňovaného povolání automechanika, který se může pustit do výměny různých dílů na autech. Nebo se pustíte do závažnějších oprav? Troufnete si na to?

 

Hra, která se až nápadně podobá realitě

I díky několikrát zmiňované tvůrčí svobodě nebo možnosti zastávat tolik realistických povolání je o hře Job Simulator říká, že se opravdu velice nápadně podobá realitě. Stejně jako v reálném životě vám může být udělena špatná kritika za nevhodně připravené jídlo nebo se stejně jako v běžném životě můžete nadlábnout pořádně sladkou koblihou. Hra navíc obsahuje i režim diváka, který vám umožní nahlédnout na hru z trochu jiné perspektivy. Tento režim je dokonce ještě zábavnější, vezmeme-li v potaz, že hráči v této fázi pozorují jiného hráče, který hru aktuálně hraje.

 

Školení ve virtuální realitě

 

Jak si lze v Job simulátoru zahrát na danou profesi jen tak pro zábavu, tak u výrobních společností je výhodou si 'nenačisto' v bezpečí vyzkoušet konktrétní práci a následně se při danných činnostech rovnou zaškolit. Hlavním cílem projektu z naši dílny Tasty Air pro ostravskou společnost na obrábění motorových hlav bylo zrychlit proces zaškolení nově příchozích zaměstnanců a s tím nám právě pomohla virtuální realita.

 

 

Se školením ve virtuální realitě a mnohém dalším jsme vám schopni pomoc u nás v TASTY AIR  - virtuální a rozšířená realita pro podniky a firmy.