Jak funguje virtuální realita


Virtuální realita je moderní technologií, která si doslova podmanila současný svět. Bohužel se mnozí domnívají, že se jedná o výkřik posledních let, ale ve skutečnosti je tato inovativní záležitost součástí společnosti už dlouhé roky. Zprvu se však nevyužívala jenom v zábavním průmyslu, jako je tomu dnes, ale své využití našla spíše v armádě nebo lékařství. Pojďme si prozradit, jak virtuální realita vlastně funguje.


Není to jen forma zábavy

Jak již bylo zmíněno, nemluvíme jenom formě zábavy, ale o technologii nacházející využití v mnoha různých odvětvích. Hlavní princip tkví v přesunu člověka do zcela jiné reality, takzvané virtuální reality, a to za pomoci brýlí, na jejichž výrobu se specializuje celá spousta firem. Mezi vůbec nejkvalitnější a nejžádanější výrobce VR brýlí na trhu patří značky jako:

  • Oculus
  • HTC
  • Samsung
  • Google


Potřebujete jenom 3 základní věci

Princip samotného fungování rozšířené nebo též virtuální reality je velice prostý a jednoduchý. Potřebujete pouze tři základní věci, a to počítač, konzoli nebo telefon pro spuštění požadované aplikace. VR na každém zařízení má své výhody a nevýhody a je pouze na člověku, pro co konkrétního se rozhodne. Zájem roste především o hraní na herní konzoli, což je pro mnohé uživatele nejpraktičtější alternativou.

Kromě zařízení, díky kterému dojde ke spuštění požadované aplikace nebo hry, potřebujte také zmiňované brýle čili takzvaný headset evidující veškeré vaše pohyby a promítající vám zcela jiný svět kolem vás, a samozřejmě obraz. Pokud se chcete stát aktivním hráčem v dané realitě, pak jsou zapotřebí ještě nějaké pohybové senzory nebo ovladač či klávesnice s myší (použít lze leccos, ale největší zážitek slibují konzolové ovladače či zmiňované senzory pohybu).


Nasaďte si brýle a přeneste se do zcela jiného světa

Až vás současný svět přestane bavit, můžete se během jednoho jediného okamžiku přenést do zcela jiné reality, která je vám možná sympatičtější. Nasaďte si brýle pro virtuální realitu, vezměte do rukou ovladač a přesuňte se třeba do dávné minulosti či do zcela jiného světa.


Pouze o obrazovém vjemu

Samotná virtuální realita je vlastně pouze o obrazovém vjemu. Uživatelé jistě potvrdí, že tím jediným rozdílem mezi displejem a virtuální realitou je o vnímání či sledování objektů kolem. Na monitoru jsou veškeré postavy v hrách daleko menší, ve VR jsou stejně velké jako my. Objekty jsou tedy v reálných velikostech, což umocňuje celkový zážitek a požitek ze hry.


Snímání pohybů hlavy pro ještě větší umocnění požitku

Brýle pro virtuální realitu jsou většinou opatřeny snímači hlavy. Díky nim je zajištěna reálná možnost rozhlížet se kolem sebe, což opět ještě více umocňuje celkový požitek z hraní nebo školení (záleží na tom, k jakému účelu je VR využívána).

Někteří výrobci používají různé soustavy diod, které mají za úkol co nejvíce zmenšit odezvu mezi jednotlivými pohyby v reálu a ve virtuální realitě tak, aby hráči nebyl ničím narušen jeho celkový zážitek. Vše musí být dokonale plynulé, ať už se hráč otočí o 360 stupňů či nikoliv.


Snímá se i pohyb těla

Tím se dostáváme k dalšímu bodu, a sice že přitom všem se snímá také pohyb těla. I když po této stránce evidujeme ještě mnohé nesrovnalosti nebo nedokonalosti, stále se pracuje na celkovém vylepšení, aby se zanedlouho mohlo přinést ještě propracovanější řešení přenášejících nás do zcela jiného světa. Zatím se snímá především pohyb rukou a novou, a to hlavně díky ovladačům, které při hraní her používáme.


Využití v mnoha oborech

I když to nyní tak vypadá, není to opravdu jenom forma zábavy. Své využití nachází virtuální realita také v mnoha dalších odvětvích, ať už mluvíme o armádě, lékařství, o potravinářském průmyslu nebo obchodu obecně - všude může být ku prospěchu. Dokonce i ve školství.