ODVAHA MALÝCH FIREM JE VĚTŠÍ

Využití virtuální či rozšířené reality (VR/AR) je v dnešní technologické době prakticky neomezené. I přesto, že se tyto trendy na českém a slovenském trhu rozbíhají pomalým tempem, existují průmyslové podniky, které tuto technologii do svých obchodních strategií již zahrnuli a sklízejí nemalé úspěchy.

 

Cílem je pomocí těchto moderních technologií především pomáhat a vzdělávat uživatele ve všech oblastech, školit zaměstnance a trénovat je na krizové situace.

 

Vojtěch Buday přiznává, že technologie v průmyslových podnicích se využívají především na školení a vzdělávání pracovníků. Rozšířená realita se hojně využívá při servisních činnostech, při kterých je vhodné mít obě ruce volné, pokud tedy jde o manuální práci. I z tohoto pohledu je proto dobré využívat inteligentní brýle, které s rozšířenou realitou umí pracovat.

 

"Příkladem takového školení je například trénink tankování paliva pro řidiče autocisteren, který jsme vymysleli pro společnost VAE Controls. Je zde několik složitých úkonů, které řidič musí provést. Celý projekt vznikl na základě nehody, která se stala na čerpací stanici, přičemž škody byly obrovské. Faktorů je samozřejmě více, ale kdyby zde byla virtuální realita o pár let dříve, možná by k nehodě vůbec nedošlo. VAE Controls je s aplikací nadmíru spokojena a věříme, že díky těmto moderním technologiím se budou posouvat vpřed nejen z hlediska bezpečnosti, ale také časové a personální úspory," dodává Vojtěch Buday. 

 

Co se týká příležitostí proniknout do průmyslových podniků s virtuální nebo rozšířenou realitou, to je o mnoho složitější.  

 

"Z vlastní zkušenosti říkám, že menší klienti většinou vědí, co chtějí a nebojí se do těchto technologií investovat finanční zdroje, i když to může vypadat jako paradox," zmiňuje Vojtěch Buday. 

 

Doporučení je jasné, nebát se zkoušet nasadit moderní technologie ve výrobních podnicích a začít s pilotní verzi, kde se s technologiemi zaměstnanci seznámí a zjistí, zda je pro ně vhodná. Pokud se tímto doporučením budou společnosti řídit, samy zjistí, že virtuální a rozšířená realita neuškodí, ale naopak pomůže. Časem budou mít prostor vypracovat  postupy a systém, díky kterému budou mít lepší zaměstnance a bezpečnější provoz, který jim přinese i finanční úsporu.