S rozšířenou realitou na hrad Zborov

S rozšířenou realitou na hrad Zborov

Rozšířená realita nenachází využití jen ve strojírenství a tomu příbuzným oborům. Můžete si díky ní krásně zpříjemnit třeba i výlet na hrad. U nás v Tasty Air jsme vytvořili dvě interaktivní aplikace pro hrad Zborov, jehož návštěvu si tak můžete užít ještě více do detailu. Aplikace je možné spustit na chytrých mobilních telefonech a tabletech a slouží pro širokou veřejnost, tedy pro všechny návštěvníky hradu a jeho okolí.

 

Hrad Zborov (též Makovice) najdete blízko obce Zborov v okrese Bardejov na Slovensku. Jedná se o zříceninu hradu, jehož vznik se datuje někdy okolo roku 1347. V 17. století tento hrad zanikl a zbyla z něj zřícenina, která je dodnes přístupná veřejnosti a díky aplikacím s rozšířenou realitou znovu ožívá do své původní podoby.

Interaktivní aplikace Hrad Zborov

První aplikace vznikla u příležitosti konání jarmarku v obci Zborov v minulém roce a primárně slouží ke zvýšení povědomí o hradu Zborov, k čemuž dopomáhá především možnost sdílení všech zážitků s přáteli přímo z aplikace.

 

Najít v ní můžete různé 3D objekty a hologramy, které zaujmou všechny věkové kategorie. V aplikaci je možné prohlédnout si staré historické předměty, které byly nalezeny při postupné rekonstrukci a prozkoumávání hradu. K těmto předmětům se za normálních okolností nedostanete, ale díky aplikaci a rozšířené realitě si je můžete alespoň detailně prohlédnout ve svém mobilu. To je jedna z velkých výhod, které rozšířená realita nabízí – zpřístupnění věcí, objektů a prostor, které v reálném světě vidět nemůžete.


Chtěli byste takto zpřístupnit široké veřejnosti svou kulturní památku? Přečtěte si více o virtuálních hradech zde:


Chytré šíření povědomí

Jak už bylo řečeno, aplikaci mohou využít nejen návštěvníci hradu, ale i návštěvníci širokého okolí. Například během loňského jarmarku ve Zborověbyla aplikace podpořenav okolních restauracích, kdy na každém stole byly informace ke stažení aplikace a na pivních táccích si hosté následně mohli zobrazit dobové objekty či rytíře. Ty násedně opět sdílet svým blízkým a šířit tak ještě více povědomí o hradu Zborov. Reálnou ukázku této funkce uvidíte ve videu níže.

Během jarmarku byla na různých místech umístěna dřevěná tabla s obrázky, které bylo možné s pomocí aplikace načíst a díky tomu zobrazit další interaktivní grafiku. Návštěvníci tak měli možnost vyfotit se třeba s dvoumetrovým rytířem, stejně jako lze vidět v ukázce níže.

Jednou z nejnovějších vymožeností aplikace je možnost zobrazit si model hradu o velikosti 1x1 metr. K tomuto účelu slouží přímo na hradě jeden stůl, na kterém se vám skrze telefon zobrazí model hradu. Všechny prvky aplikace jsou navíc interaktivní a s objekty lze na telefonu manipulovat, různě je otáčet, zvětšovat, zmenšovat či dokonce fotit a opět sdílet s přáteli.

Aplikace s živými obrazy

Pro hrad Zborov jsme vytvořili ještě jednu speciální aplikaci, která dostala podtitulek „živé obrazy“. S touto aplikací si můžete procházet chodby hradu, na kterých jsou umístěny velké obrazy. Když na ně svým chytrým telefonem či tabletem namíříte, obrazy oživnou a vy tak máte jedinečnou možnost spatřit ručně malované animace, které zahrnují například plánovanou rekonstrukci části hradu. Ta se zobrazí při naskenování obrazu ruiny, která se promění v opravený hrad.

Výhody chytré aplikace a rozšířené reality

Aplikace není výhodná jen pro samotné návštěvníky, kteří mají z návštěvy hradu daleko hlubší zážitek, ale je prospěšná hlavně pro samotný hrad Zborov. Díky možnosti sdílení všech zážitků s přáteli přímo skrze aplikaci se totiž šíří povědomí o hradu, což láká k návštěvě další turisty.

 

O tom, že rozšířená realita nabízí neomezené možnosti, jak si zpříjemnit výlet nejen s rodinou, není pochyb. Cestování díky AR získává zcela jiný rozměr a vy tak můžete poznat navštívené turistické místo ještě více do hloubky. AR však nabízí velké výhody i samotným turistickým cílům. A to především šířením povědomí o jejich nabídce.


Přijde Vám toto řešení zajímavé a rádi byste měli své vlastní? Napište nám a my Vám rádi pomůžeme.