• Domů
  • > Blog
  • > Novinky
  • > VIR Virtual Gallery – virtuální galerie pro umění bez hranic

VIR Virtual Gallery – virtuální galerie pro umění bez hranic

Jak zpřístupnit výtvarné umění co nejširšímu publiku, kdykoli a odkudkoli? 

Pro mnohé záludná otázka, pro programátory z Tasty Air nic, s čím by si neporadili. Tasty Air přichází s dalším ukázkovým řešením, tentokrát v podobě virtuální galerie, která prezentuje obrazy, sochy, malby a další díla studentů uměleckých fakult Ostravské univerzity a polské Uniwersytet Śląski w Katowicach. 

 

„Partnerský projekt má za cíl vytvořit moderní online galerii pro maximálně kvalitní zobrazení uměleckých výtvorů studentů obou univerzit. Máme radost, že s pomocí digitálních technologií dokážeme zprostředkovat estetické zážitky bez hranic,“ zmiňuje Vojtěch Buday.

 

Webová aplikace umožní zájemcům zobrazit si díla ve 360stupňovém provedení a „street view“ online, klidně z pohodlí domova. Součástí aplikace je plnohodnotný administrační panel pro snadnou aktualizaci galerie.

 

 

 

Kultura na "dosah"

Tento moderní způsob prezentace děl přináší řadu benefitů jak studentům umění, tak univerzitám či návštěvníkům galerií. Tvůrci budou mít k dispozici zajímavou platformu pro výstavu svých děl a získání zpětné vazby nejen u tuzemského, ale také i u mezinárodního publika. Umělecká díla jsou navíc přístupná neomezeně, tj. bez ohledu na pandemická opatření, popř. jiné překážky. 

 

Univerzity mají k dispozici nástroj, jak pravidelně prezentovat práce svých studentů, zvýšit svou prestiž, stejně jako přitáhnout nové zájemce o studium. Obě univerzity si dále od projektu slibují utužení spolupráce a propagaci umění v příhraničním regionu českého a polského Slezska.

 

Nástrahy versus výzvy

 

Hlavní nástrahy při vývoji této webové aplikace spočívaly ve vysokých nárocích na kvalitu zpracování a hladké načítání objemných dat. Výzvami byly dále implementace funkce „street view“, tj. 3D zobrazení díla ze všech stran, ale i přísnější deadline.

 

"V první fázi jsme naprogramovali technické řešení aplikace s využitím Unity WebGL. Díky němu tak galerie může fungovat ve webovém prostředí," popisuje Vojtěch Buday a vyzdvihuje, že nedílnou součástí celého projektu je administrativní rozhraní aplikace pro jednoduchou správu a aktualizaci fotografií a uměleckých děl. "I zde jsme dbali na přívětivý uživatelský design (UI), stejně jako kompletní portfolio funkcí. Až na případný servis tak zvládnou univerzity veškerou administraci svépomocí," doplňuje Vojtěch.

 

Kompletní informace o virtuální galerii si brzy budete moct přečíst v našich referencích.