Virtuální muzeum holokaustu

Prohlídka světových muzeí už nevyžaduje cestování do dalekých zemí ani fyzickou návštěvu budovy. Díky moderním technologiím si prohlédnete slavné výstavy a sbírky ve virtuálním prostoru a z pohodlí domova. Dobrým příkladem je virtuální muzeum holocaustu známé jako Voices of the Forgotten (Hlasy zapomenutých) nebo též Fortnite Holocaust Museum, které navrhl vývojář Luc Bernard a technicky zpracovalo herní studio Epic Games z USA. Další ukázkou je projekt Virtuální galerie, který jsme připravili pro studenty uměleckých oborů a o němž se můžete dočíst zde. Jak návštěva takového virtuálního muzea vypadá v praxi a co vás v Muzeu holocaustu čeká, se dozvíte na dalších řádcích.

„Akční“ prohlídka muzea, z níž místy mrazí

Nápad vytvořit online muzeum holokaustu vznikl jako reakce na rostoucí trend popírání jednoho z největších zločinů v dějinách lidstva, jenž připravil o život okolo 6 milionů Židů po celém světě. Vývojář Luc Bernard se proto rozhodl využít nové technologie a herní prostředí Fortnite pro šíření osvěty o holocaustu po celém světě. Virtuální prohlídku si stáhnete jako hru do počítače a můžete ji absolvovat s pomocí telefonu, na PC, Xboxu či PlayStationu. Jako v klasické  PC hře z pohledu 3. osoby procházíte budovou muzea, jednotlivými sekcemi a prohlížíte si fotografie a informační tabule spojené s holocaustem. Každý panel si můžete přiblížit a dozvědět se více o dané osobnosti či události.

 

Nejen gameři jistě ocení propracované detaily, realistické grafické i zvukové efekty, stejně jako velmi autentickou atmosféru muzea. V jeho prostorách se pohybujete jako v akční hře a na rozdíl od klasického muzea zde můžete i běhat nebo skákat. Díky akčním a herním prvkům tak virtuální expozice zaujme i mladší publikum, což byl i jeden z cílů celého projektu.

Vývojáře virtuálního muzea čekaly radosti i nástrahy

Na několika patrech virtuálního muzea se seznámíte s brutálními událostmi Křišťálové noci (Kristallnacht) nebo osobnostmi, které se různě zasloužily o záchranu židovských obyvatel či se vzepřely nacistickému teroru za 2. světové války. Nechybějí mezi nimi Willem Arondéus, Marianne Cohn nebo Abdol Hossein Sardari. Byť je muzeum informačně poněkud skromné, jak namítají někteří kritici, dobře poslouží jako vstupní brána pro další seznamování s historií holocaustu.

 

Dodejme, že se vývoj a spouštění aplikace neobešly bez kontroverzí a zádrhelů. Podobně jako čelí muzea a památníky útokům vandalů, vývojáři virtuálního muzea se museli připravit na akce hackerů a trollů, které připravují popírači holokaustu a moderní antisemité...

Na virtuální prohlídku muzeí můžete vyrazit i v Česku

Celkově však virtuální muzeum holocaustu od Fortnite představuje velmi zajímavý, průkopnický počin, který se nebojí prezentovat jedno z nejtragičtějších témat moderní historie s pomocí technologií využívaných v game industry.

 

Jeho online návštěvu jsme si v Tasty Air vyzkoušeli a vřele ji doporučujeme ostatním! I proto, že sami tvoříme digitální projekty pro česká muzea, památky, galerie či města, v nichž kombinujeme vzdělávání a osvětu s virtuální a rozšířenou realitou, 3D animacemi, 3D skenováním nebo herními prvky. Ukázkovým počinem našeho studia Tasty Air je virtuální galerie uměleckých děl studentů Ostravské univerzity a Slezské univerzity v Katovicích, kterou lze navštívit online, kdykoli a odkudkoli.

 

Jak vypadá virtuální návštěva této galerie, můžete zjistit v referenci na webu. Mezi další podobné projekty z naší dílny patří např. virtuální rekonstrukce svatováclavského návrší v Olomouci, Podkrušnohorské technické muzeum, Múzeum Bojnice nebo Židovské muzeum v Praze. Více o našich projektech čtěte v sekci Reference.