Virtuální realita v další nemocnici


Pomáháme dětem lépe zvládnout pobyt v Městské nemocnici Ostrava díky virtuální realitě

Virtuální a rozšířená realita umožňují, krom jiného, ulehčit pacientům pobyt v nemocnicích nebo zvládnout nepříjemné zákroky či období rekonvalescence. Své o tom vědí i dětští pacienti Městské nemocnice Ostrava, jimž jsme jako dárek k Vánocům zprovoznili dva VR headsety. Součástí jsou herní a relaxační aplikace, které mají za cíl pacienty rozptýlit např. při odběrech krve nebo před/po operačních zákrocích. Jedná se již o druhou nemocnici, kde si malí pacienti dopřávají virtuální realitu od Tasty Air.

Virtuální realita uklidňuje a baví (nejen) dětské pacienty

Před Vánoci roku 2023 nás oslovilo vedení Dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava s přáním poskytnout svým pacientům virtuální headset a vhodný audiovizuální obsah. Po vzájemné konzultaci jsme vybrali model Oculus Quest 2, který nejlépe splňovat požadavky na ovládání, výkon, grafiku i cenu.

Náš CEO Vojtěch Buday poté osobně navštívil Dětské oddělení nemocnice, aby zdravotním sestrám, paní primářce i pacientům headset předal a ukázal, jak virtuální realita funguje. Máme radost, že personál nemocnice přijal novou technologii kladně, nebojí se ji a učí se s ní pracovat.

 

Do VR headsetu jsme nahráli jednak aplikace určené k relaxaci či meditaci, které nevyžadují pohyb, jednak hry, mj. Beat Saber a lovení ryb. Cílem bylo nabídnout obsah, který rozptýlí, uvolní i zabaví dětské pacienty různých věkových kategorií a v různém zdravotním stavu.

 

V písemném poděkování naší firmě Tasty Air pak pracovníci Dětského oddělení dodali: „Virtuální realitu budeme využívat k odvedení pozornosti při zákrocích, jako jsou zavádění infúzí, při odběrech krve, během odpočinku nebo edukativně pro vysvětlení některých postupů."

Technologie VR a AR už slouží na operačních sálech, lůžkových odděleních i v ordinacích lékařů či psychologů

Virtuální realita zažívá ve zdravotnickém sektoru velký boom a rapidně stoupá její využití v chirurgii, fyzioterapii, stejně jako v rámci péče o pacienty s chronickými bolestmi, kognitivními či psychologickými poruchami. S VR se tak budeme stále více setkávat na operačních sálech, lůžkových odděleních, v ambulancích lékařů a psychologů či rehabilitačních klinikách.

 

Virtuální realita pomáhá vzdělávat budoucí chirurgy a např. ve Washingtonově nemocnici v USA ji využívají k lepší přípravě a přesnějším operačním úkonům během neurochirurgických a kardiochirurgických zákroků.

 

Prokázány jsou také příznivé účinky virtuální reality pro snižování vnímání bolesti ať už po zákrocích, nebo u pacientů trpících chronickou bolestí. Pohlcující (immersive) zážitky dokážou zklidnit mysl a efektivně odvést pozornost od negativních pocitů.

 

Virtuální realita se ve sféře healthcare dále uplatňuje při práci na zkvalitňování paměti a kognitivních funkcí u starších pacientů nebo pro léčbu úzkostných a jiných poruch. Její využití ve zdravotnictví postupně roste a proniká i do dalších disciplín.

 

Jsme rádi, že naše vývojářské studio Tasty Air může být součástí implementace virtuální a rozšířené reality ve zdravotnictví a v řadě dalších odvětví.

Napište nám

Máte zájem o nasazení virtuální reality i ve vaši instituci? Máte jakýkoliv dotaz, který se týká virtuální nebo rozšířené reality? Ozvěte se nám.

Rádi vám pomůžeme.

Field is required
Field is required Incorrect email
Field is required
Your message was sent successfully
Sorry, your message was not sent