HRAD HUKVALDY

Mobilní průvodce s rozšířenou realitou

Výlet na Hukvaldy – jeden z nejrozsáhlejších a nejpůvabnějších hradních komplexů v Česku – si nyní návštěvníci užívají v rozšířené realitě (AR), a to díky naší mobilní appce „Hrad Hukvaldy – místo příběhů“. Ta nabízí animovanou vizualizaci hradní studny a kovárny v tehdejší historické podobě, v původních rozměrech, a hlavně s dobovými postavami a rekvizitami v pohybu. Aplikace dále obsahuje ručně malovanou mapku areálu, historické zajímavosti, fotografie a samozřejmě audioprůvodce.

 

Z díla máme v Tasty Air velkou radost i proto, že jsme tím podpořili další významnou kulturní památku v rodném Moravskoslezském regionu. Zároveň jde o nový přírůstek na našem kontě AR mobilních průvodců, vedle aplikace Play Brno a jiných.

Návštěvník vidí v současném prostoru skrze rozšířenou realitu celou historickou kovárnu.

Přemýšlíte o podobné aplikaci?

Ozvěte se, pomůžeme vám.

O hradě Hukvaldy a vzniku mobilní aplikace

Zřícenina hradu Hukvaldy, patřící k největším a nejnavštěvovanějším hradům na Moravě, se nachází na protáhlém kopci, nad stejnojmennou obcí v okrese Frýdek-Místek. Pevnost, jejíž počátky sahají do 13. století, se pyšní bohatou historií, jež pamatuje neúspěšné dobývání Švédy za třicetileté války i důležité vězení. Lákadlem turistů je architektonická pestrost hradu, krásné výhledy do okolí, stejně jako nedaleká dančí obora, Památník Leoše Janáčka a světoznámý festival Janáčkovy Hukvaldy.

 

Rozsáhlý hradní areál si turisté mohou prohlédnout ve skupince s průvodcem nebo samostatně. I proto se správci rozhodli celý okruh obohatit a „rozšířit“ za pomoci moderních technologií. Léta páně 2023 se tak do historie hradu Hukvaldy zapsal náš vývojářský tým Tasty Air, který navrhl a zpracoval mobilního průvodce s rozšířenou realitou, s nímž je návštěva zajímavější a interaktivnější pro všechny generace. Vývoj probíhal v úzké spolupráci s kastelánkou a s vedením muzea, abychom zachovali maximální historickou věrohodnost a nabídli atraktivní multimediální zážitek.

V menu návštěvník najde spousty historických faktů, audioprůvodce a také ručně ilustrovanou mapu areálu pro snadnou orientaci.

Rozšířená realita vás přenese do středověkého života na hradě

Pro představu – hradní studna je momentálně z většiny zasypaná sutinou, přestože v dobách své slávy byla až 100 metrů hluboká, pyšnila se masivní konstrukcí, silným lanem, kýblem a velikánským kolem na čerpání vody, kterým otáčelo několik osob, zpravidla vězňů. Funkce rozšířené reality přenese uživatele aplikace do středověku prostřednictvím animované scénky, kde kolem studny pracuje několik vězňů, hlídaných stráží. Návštěvník hradu si tak může porovnat současný a původní stav, a v tom právě tkví kouzlo rozšířené reality!

 

V areálu hradní kovárny se nám podařilo virtuálně zrekonstruovat celý prostor o rozměrech 15 x 5 metrů. Návštěvník tedy prochází celou místností, aby si s pomocí AR prohlédl celou kovárnu a všechny její detaily. Historický prostor jsme oživili dynamickou scénkou, kde vidíme například kováře kovajícího podkovu, nebo rytíře, který čeká blízko svého koně. V další fázi bychom si přáli zapojit více interakce v podobě rozhovorů mezi návštěvníkem a virtuálními postavami, které by nám mohli odvyprávět jejich příběh tzv. z první ruky.

 

Vývoj rozšířené reality si vyžádal pečlivou dokumentaci a focení hradních prostor, práci s historickými a archeologickými podklady, ale i kreativitu a obrazotvornost při návrhu animovaných scének. Jsme rádi, že se nám podařilo vše graficky i technicky vyladit a virtuální prostor se zobrazuje plynule a přesně.

Přineste svým návštěvníkům pohlcující zážitky díky AR.

Pojďte s námi probrat možnosti realizace.

Multimediální turistický průvodce s AR do kapsy

Součástí aplikace je dále ručně malovaná mapa pro snadnou orientaci v hradním areálu a nalezení AR stanovišť. Doprovodné texty, audio, dobové fotografie či kresby pak přibližují historii a úlohu hradní studny a kovárny.

 

Práce na mobilní aplikaci pro hrad Hukvaldy nás bavila a věříme, že ji v budoucnu vylepšíme o další funkce, grafické prvky či animace. Ty by mohly ještě více zapojit návštěvníka např. skrze mluvící postavy kováře, rytíře či vojáka, jak se nám osvědčilo v aplikaci Play Brno. Návštěvníci tak získají ještě věrohodnější pohled na středověký život na hradě a odnesou si z prohlídky více zážitků i faktů.

 

Aplikace Hrad Hukvaldy – místo příběhů je dostupná zdarma ke stažení pro telefony se systémy iOS i Android.

Máte zájem o podobnou aplikaci s AR pro vaši památku či turistické centrum?

V Tasty Air již několik let pomáháme turistickým centrům, památkám a muzeím vymýšlet nové, moderní způsoby, jak přilákat a zaujmout návštěvníky. Na kontě máme hned několik projektů s virtuální a rozšířenou realitou, které zvýšily návštěvnost a popularitu infocenter (TIC Brno), muzeí (Muzeum umění Olomouc), hradů a zámků (Zborovský hrad) nebo uměleckých galerií (Virtuální galerie VIR) – vizte sekci Reference.

 

Rádi připravíme VR či AR řešení na míru také pro vaše muzeum nebo galerii – od úvodního návrhu témat, přípravy rozpočtu, výběr vhodného dotačního programu, přes vývoj, testování a údržbu.

Výstupem mohou být:

■ Interaktivní návštěvnícké trasy

■ Mobilní aplikace s AR pohyblivými prvky

■ Multimediální průvodci včetně mluveného slova

■ Mluvící historické postavy či oživlé obrazy

■ Animovaná příběhová videa i na webové stránky

■ Gamifikační a motivační prvky pro návštěvníka

Napište nám

Povinné pole.
Povinné pole. Špatně zadaný email.
Povinné pole.
Povinné pole.
Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme. Ozveme se vám co nejdříve.
Omlouváme se ale došlo problému, vaše zpráva nebyla odeslána. Zkuste prosím napsat na mail vojtech@tastyair.cz přímo ze svého emailového klienta. Děkujeme.