MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC

Cestování časem díky virtuální realitě

Celé prostory a náměstí z 12.století si budete moct projít s nasazeným headsetem pro virtuální realitu přímo na místě v muzeu.

S virtuální realitou na prohlídku Olomouce

Virtuální realita je skvělým nástrojem, jak moderní, interaktivní a záživnou formou prezentovat historickou podobu památek jejich návštěvníkům.

 

Díky virtuální realitě (VR) si nyní můžete prohlédnout areál Dómského návrší v Olomouci – včetně interiérů biskupského paláce tak, jak ji znali olomoučtí obyvatelé a biskup Jindřich Zdík ve 12. století.

 

Připraveny budete mít speciální VR brýle, ovladače a interaktivní obrazovku přímo v prostorách muzea, s nimiž vám ochotně pomůže personál.

Reportáž z otevření expozice s názvem "Zde se nacházíte".

Proč a jak projekt s virtuální realitou vznikl?

Zadavatelem projektu bylo Muzeum umění Olomouc a jeho duchovním otcem pan Mgr. Miroslav Kindl, Ph.D., vedoucí oddělení Arcidiecézní muzeum Olomouc.

Cílem bylo nabídnout návštěvníkům Olomouce unikátní zážitek – virtuální prohlídku okolí Václavského náměstí v jeho historické, rekonstruované podobě z 12. století. Ve výsledku virtuální realita dále pomůže propagovat muzeum a město, oslovit nové návštěvníky, včetně nejmladších generací, které tradiční výklad a brožury tolik nelákají, a podnítit v nich zájem o historii.

Úkolem nás vývojářů z Tasty Air tedy bylo připravit virtuální rekonstrukci Dómského návrší ve 3D, a to jak venkovní prostranství, tak interiér biskupského paláce. Takto počítačově vytvořený prostor a budovy pak bylo nutné zpřístupnit pro prohlídku s VR brýlemi a na obrazovce umístěné v prostorách muzea.

V budoucích fázích realizace projektu se počítá s rozšířením prohlídky o další interaktivní prvky, jako jsou mluvící historické postavy, otázky, kvízy či ankety. Podobně jako v PC hře si tak návštěvník bude moci zahrát hlavní roli biskupa Zdíka, hovořit s dalšími postavami, plnit drobné úkoly atd.

Přemýšlíte o možnostech zvýšení akraktivity vlastního muzea pomocí Virtuální Reality? Ozvěte se nám!

Co je to virtuální realita (VR)?


Virtuální realita, z anglického virtual reality (zkratka VR), je technologie, jež vytváří dokonalou iluzi skutečného nebo fiktivního světa a která nám umožňuje se v něm volně pohybovat. Základem virtuální reality je zraková, případně sluchová, hmatová a čichová simulace skutečnosti fungující nejčastěji za pomoci speciálního VR headsetu, haptických ovladačů rukou, případně obrazovky nebo smartphonu.

S virtuální realitou se stále častěji setkáváme v oblastech, jako jsou marketing, medicína, vojenství, vzdělávání, letectví, astronomie, ale i herní průmysl, turismus a umění. Tato technologie usnadňuje a zefektivňuje vzdělávací procesy ve firmách i ve škole, pomáhá studentům medicíny či budoucím pilotům a baví tisíce návštěvníků historických památek, muzeí a zábavních parků.

V Tasty Air se specializujeme na VR řešení pro firmy a průmyslové závody a turistické objekty. Rádi se však po společné konzultaci ujmeme nových projektů pro klienty z dalších oblastí.


Čtěte více o virtuální realitě.


Virtuální realita a MUO

Rozhovor o virtuální realitě a projektu pro MUO s Mgr. Miroslavem Kindlem, Ph.D.

O projektu

 Virtuální realita umožňuje návštěvníkům Muzea umění Olomouc cestovat časem do 12. století a zažít autentickou atmosféru středověkého Olomouce.

 

Tuto virtuální rekonstrukci si přitom můžete vyzkoušet 2 způsoby:

 

a) s pomocí speciálního VR headsetu a haptických ovladačů pro maximálně interaktivní zážitek,

b) přímo v místě expozice, na velké obrazovce a s herním ovladačem v ruce podobně jako u her na PlayStation.

 

Zapotřebí jsou k tomu speciální brýle s virtuální realitou, joystick a ovladače. Pojďme si představit, jak virtuální realita funguje a co vás vlastně čeká.

Areál svatováclavského návrší

Po nasazení virtuálních brýlí se přenesete o více než 800 let nazpět, do venkovního areálu biskupského paláce. Prohlédnout si tak můžete středověké hradby, hospodářské budovy, koně i dobové náčiní v „životní velikosti“. To vše za doprovodu zpěvu ptáků či ržání koní. Mezi objekty a budovami se snadno pohybujete namířením a stisknutím tlačítka joysticku/ovladače.

Takto vypadalo svatováclavské návrší ve 12. století.

Zdíkův (Přemyslovský) palác

Dřív či později zamíříte ke dveřím paláce biskupa Jindřicha Zdíka a vstoupíte do jeho vnitřních prostor. Čeká vás dokonalá rekonstrukce středověkých místností s dobovým nábytkem, jídlem a pitím, nádobím, svícny a dalším světským i církevním vybavením, a to dle dochovaných nákresů a na základě jejich zpracování historiky a pracovníky muzea. Projít se můžete po klášterním dvoře, navštívit refektář a kapitulní síň nebo vystoupat do patra, prohlédnout si další místnosti a pokochat se výhledem.

 

V dalších verzích virtuální reality bude možné na jednotlivé položky kliknout a získat více informací o jednotlivých předmětech, jakož i různých aspektech života středověkých obyvatel Olomouce.

Takto vypadá svatováclavské návrší dnes.

Jaký má virtuální a rozšířená realita přínos a využití pro muzea a galerie?

Virtuální a rozšířená realita mají velký potenciál a přínos pro turistický průmysl, což konečně začínají pociťovat také milovníci hradů, zámků, muzeí, skanzenů a jiných památek v Česku. Pandemie koronaviru pak používání digitálních technologií a aplikací ještě posílila. 

 

VR a AR postupně přinášejí návštěvníkům unikátní zážitky při prohlídkách muzeí, hradů, skanzenů, archeologických parků a dalších památek. V konečném důsledku tyto digitální atrakce pomáhají zvyšovat prestiž a popularitu daného objektu, a potažmo zvedají tržby.

Hlavní výhody virtuální reality pro muzea a galerie

■ Také historické památky musí kráčet s dobou

■ Lákadlo pro mladé i nejmladší návštěvníky

■ Zvýšení prestiže, návštěvnosti a tržeb

■ Efektivní řešení, které šetří rozpočet i přírodu

■ Zdarma, offline a bez omezení

■ Nástroj digitalizace a uchování kulturního dědictví

rozšířená realita aplikac4

Historické objekty si můžete prohlížet i skrze mobilní telefon a rozšířenou realitu.

Máte zájem o virtuální realitu pro vaše muzeum nebo galerii?

V Tasty Air již několik let pomáháme turistickým centrům, památkám a muzeím vymýšlet a vyvíjet moderní nástroje propagace, které s pomocí digitálních technologií dokážou přilákat a zaujmout návštěvníky. Na kontě máme hned několik projektů s virtuální a rozšířenou realitou, které zvýšily návštěvnost a popularitu památek (Zborovský hrad na Slovensku nebo Turistické informační centrum Brno).

 

Rádi připravíme unikátní řešení také pro vaše muzeum nebo galerii – od úvodního návrhu témat a přípravy rozpočtu přes vývoj, testování a grafiku až po finální testování a vychytání nedostatků.

Konkrétní produkt vždy vyvíjíme na základě společné vstupní konzultace, se zohledněním vašich nápadů a návrhů i analýzy potřeb vaší památky/muzea.

Výstupem mohou být:

■ Prohlídky památek v jejich historické podobě

■ Interaktivní prvky, hry a kvízy

■ 3D animace, videa a příběhy

■ Mluvící sochy, postavy a oživlé obrazy

■ VR a AR do mobilu

Vyjádření zákazníka


Muzeum umění Olomouc je organizací, která seznamuje veřejnost s výjimečným uměleckým dědictvím. Toto seznamování může probíhat hned v několika podobách. S jednou z nich nám pomáhají odborníci z TASTY AIR. Vytváříme s nimi vizualizace historie tak, aby ji dokázali dobře pochopit a přijmout i mladí návštěvníci. Rozšířená a virtuální realita proniká do té naší skutečné stále více a častěji – Muzeum umění Olomouc to ví, chápe, studuje a uvádí v praxi.

Mgr. Miroslav Kindl, Ph.D.

www.muo.cz

Napište nám

Povinné pole.
Povinné pole. Špatně zadaný email.
Povinné pole.
Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme. Ozveme se vám co nejdříve.
Omlouváme se ale došlo problému, vaše zpráva nebyla odeslána. Zkuste prosím napsat na mail vojtech@tastyair.cz přímo ze svého emailového klienta. Děkujeme.