Play Brno – aplikace s rozšířenou realitou (AR)

pro TIC BRNO

Co přináší aplikace Play Brno?

Play Brno je mobilní aplikace, která moderní, interaktivní formou a s využitím rozšířené reality (AR) provádí turisty po nejzajímavějších místech v Brně. Procházku po městě si tak mohou návštěvníci zpestřit o virtuální střelbu z děla na Špilberku, rozhovor se sochami apoštolů Petra a Pavla nebo krmení legendárního Brněnského draka. Aplikace Play Brno vzdělává,  informuje a zároveň zabaví celou rodinu, včetně dětí a teenagerů, kteří si z prohlídky odnesou nezapomenutelné zážitky i originální selfie. I díky mapě a zajímavým faktům o Brně aplikace skvěle poslouží jak turistům, tak cestovnímu ruchu v Brně a  městu jako takovému. Aplikace je níže k dispozici ke stažení.

Verze pro telefony a tablety podporujici iOS

Verze pro telefony a tablety podporujici Android

Proč aplikace vznikla?

Zadavatelem projektu bylo Turistické informační centrum města Brna, které chtělo novou, moderní cestou zatraktivnit památky a zajímavá místa v Brně a zpřístupnit je co nejširšímu okruhu návštěvníků. Cílem bylo rovněž přilákat k prohlídce Brna nové turisty a oslovit nejmladší generace, které tradiční brožury nebo výklad průvodce mnohdy nedokážou zaujmout.

 

Jako ideální nástroj se nabízela mobilní aplikace s prvky rozšířené reality, jež do prohlídky pamětihodností vnáší nové zážitky. Úkolem našeho týmu z Tasty Air tedy bylo vyvinout aplikaci, která měla současně zahrnovat fakta a zajímavosti o osmi významných místech v Brně, informace o historii a životním stylu města a v neposlední řadě kvalitní mapu s vyznačením hlavních turistických cílů. To vše v moderní a zároveň jednoduché aplikaci dostupné ke stažení zdarma a s použitím offline.

 

Není náhoda, že se celý nápad zrodil v roce 2020, v době vrcholící pandemie COVID-19. Možnost užít si plnohodnotnou prohlídku Brna s mobilním průvodcem, bezpečně, kdykoli a s kýmkoli se vám zachce, však turisté ocení vždy. A jelikož použití aplikace není vázáno na GPS, celou prohlídku Brna včetně AR animací si můžete vyzkoušet třeba doma v obýváku.

 

Co je to rozšířená realita (AR)?


Rozšířená realita, z anglického augmented reality (zkratka AR), označuje obraz okolního světa obohacený o uměle vytvořené digitální prvky, objekty, efekty apod. Popularita AR roste především díky rozšíření smartphonů a mobilních aplikací s funkcemi, jako jsou foťák, GPS navigace či kompas, ale i speciálních brýlí apod.

 

S aplikacemi, jež využívají AR, se stále častěji setkáváme v medicíně, vojenství, herním průmyslu (Pokémon GO), prodejnách s nábytkem (IKEA), ale i v zábavním průmyslu, včetně cestovního ruchu.

 

Rozšířená realita dnes pomáhá vzdělávat a bavit návštěvníky muzeí, historických památek, zábavních parků nebo turistických center po celém světě.

A právě na vývoj aplikací s prvky rozšířené a virtuální reality se specializuje naše společnost Tasty Air, která dodává aplikace pro klienty jak z odvětví turismu, tak i průmyslu a dalších.

rozšířená realita aplikace 1

Chtěli byste pro své město vlastní turistickou aplikaci? Ozvěte se nám!

O aplikaci Play Brno

Aplikace Play Brno poskytuje návštěvníkům metropole jižní Moravy informace o historii města a zábavu pro celou rodinu. Pojďme si blíže představit, jak aplikace funguje, a prohlédnout si vybraná zastavení během putování tímto krásným městem.

Mobilní turistický průvodce

Aplikace primárně slouží jako interaktivní průvodce po 8 turistických pamětihodnostech města. Celá trasa je přizpůsobena rodinám s dětmi (10–40 let), měří cca 2,5 km a vyžádá si zhruba 25 minut chůze. Na každém stanovišti návštěvník stráví zhruba 5 až 10 minut, a celkově jej tak čeká asi 65 minut zábavy. Během prohlídky, která začíná na vlakovém nádraží a pokračuje do historického centra, se mohou těšit na interaktivní kvízy, zábavné animace, hry a další funkce AR.

rozšířená realita aplikace 2

Zajímavosti o Brně a mapa v jedné appce

Aplikace obsahuje také sekci O Brně, kde uživatel najde další užitečné informace o dění ve městě, tipy na kulturní a gastro zážitky nebo pozvánku na únikovou hru Poklad v labyrintu. Tuto sekci bude možno dále rozšiřovat a aktualizovat.

V aplikaci Play Brno samozřejmě nechybí ani interaktivní mapa využívající Google Maps, jež disponuje funkcí přiblížení a ve které je zaznačeno všech 8 zastavení na trase. Po zapnutí funkce GPS lokalizace (v nastavení aplikace) navíc uživatel vidí, kde přesně se nachází a kudy zamířit k dalšímu stanovišti.

Takto vypadal první test rozšířené reality pro aplikaci Play Brno

Jaký mají aplikace s AR přínos a využití v cestovním ruchu a turismu?

Rozšířená a virtuální realita zažívají boom i v turistickém průmyslu, který konečně začínají pociťovat též návštěvníci památek a muzeí v Česku. Tím, jak pandemie navýšila používání a oblibu aplikací a online služeb, také trend digitalizace v oblasti turismu nabral vyšších obrátek.

Rozšířená realita tak zatraktivňuje návštěvnické okruhy muzeí, výstav, hradů, zámků, pevností a dalších turistických objektů. Prohlídková trasa hradu s prvky AR dokáže razantně zvýšit zájem návštěvníků, a tím i návštěvnost a ve finále tržby.

Hlavní výhody aplikace s AR pro turistické objekty

■ Také historické památky musí kráčet s dobou

■ Lákadlo pro mladé i nejmladší návštěvníky

■ Zvýšení prestiže, návštěvnosti a třžeb

■ Efektivní řešení, které šetří rozpočet i přírodu

■ Zdarma, offline a bez omezení

rozšířená realita aplikac4

Máte zájem o aplikaci s AR pro vaši památku či turistické centrum?

V Tasty Air již několik let pomáháme turistickým centrům, památkám a muzeím vymýšlet nové, moderní způsoby, jak přilákat a zaujmout návštěvníky. Na svém kontě máme hned několik aplikací s rozšířenou realitou, které zvýšily návštěvnost a popularitu památek, jako např. Zborovský hrad na Slovensku, TIC Brno nebo v Muzeum umění Olomouc.

 

Rádi připravíme unikátní řešení také pro vaši památku – od úvodního návrhu témat a přípravy rozpočtu přes vývoj, testování a grafiku až po finální testování a odstraňování nedostatků.

 

Konkrétní produkt vždy vyvíjíme na základě společné vstupní konzultace, se zohledněním vašich nápadů a návrhů i analýzy potřeb vaší památky/muzea.

Výstupem aplikace mohou být:

■ interaktivní návštěvnické trasy

■ integrované pohyblivé prvky

■ hry a 3D animace

■ mluvící sochy a postavy

■ animovaná příběhová videa

■ Zvukové efekty a kulisy

Vyjádření zákazníka


V TIC BRNO propagujeme město Brno jako zajímavou a atraktivní turistickou destinaci. Díky aplikaci se nám rozšířily možnosti a můžeme tak oslovovat nové cílové skupiny.

 

Aplikace je vhodná pro rodiny s dětmi, a to nejen pro turisty, ale i pro místní. Známá místa totiž ukazuje úplně jinak. Nikde jinde nenakrmíte brněnského draka nebo si nevystřelíte z děla na hradě Špilberku.

 

Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO

​​​​​​​

Soutěžní verze aplikace

Chcete také zvýšit povědomí o vašem hradu, zámku či muzeu?

Ozvěte se nám a my pro Vás vymyslíme to nejlepší řešení!