MĚSTO BRNO A TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Interaktivní průvodce s rozšířenou realitou

Co přináší aplikace Play Brno?

Play Brno je mobilní aplikace, která moderní, interaktivní formou a s využitím rozšířené reality (AR) provádí turisty po nejzajímavějších místech v Brně. Procházku po městě si tak mohou návštěvníci zpestřit o virtuální střelbu z děla na Špilberku, rozhovor se sochami apoštolů Petra a Pavla nebo krmení legendárního Brněnského draka. Aplikace Play Brno vzdělává,  informuje a zároveň zabaví celou rodinu, včetně dětí a teenagerů, kteří si z prohlídky odnesou nezapomenutelné zážitky i originální selfie. I díky mapě a zajímavým faktům o Brně aplikace skvěle poslouží jak turistům, tak cestovnímu ruchu v Brně a  městu jako takovému. Aplikace je níže k dispozici ke stažení.

Verze pro telefony a tablety podporujici iOS

Verze pro telefony a tablety podporujici Android

Ukázka aplikace PLAY BRNO, která funguje jako unikátní forma turistického průvodce včetně prvků s rozšířenou realitou.

Přemýšlíte o podobné aplikaci?

Ozvěte se, poradíme vám.

Proč aplikace vznikla?

Zadavatelem projektu bylo Turistické informační centrum města Brna, které chtělo novou, moderní cestou zatraktivnit památky a zajímavá místa v Brně a zpřístupnit je co nejširšímu okruhu návštěvníků. Cílem bylo rovněž přilákat k prohlídce Brna nové turisty a oslovit nejmladší generace, které tradiční brožury nebo výklad průvodce mnohdy nedokážou zaujmout.

 

Jako ideální nástroj se nabízela mobilní aplikace s prvky rozšířené reality, jež do prohlídky pamětihodností vnáší nové zážitky. Úkolem našeho týmu z Tasty Air tedy bylo vyvinout aplikaci, která měla současně zahrnovat fakta a zajímavosti o osmi významných místech v Brně, informace o historii a životním stylu města a v neposlední řadě kvalitní mapu s vyznačením hlavních turistických cílů. To vše v moderní a zároveň jednoduché aplikaci dostupné ke stažení zdarma a s použitím offline.

 

Není náhoda, že se celý nápad zrodil v roce 2020, v době vrcholící pandemie COVID-19. Možnost užít si plnohodnotnou prohlídku Brna s mobilním průvodcem, bezpečně, kdykoli a s kýmkoli se vám zachce, však turisté ocení vždy. A jelikož použití aplikace není plně vázáno na GPS, celou prohlídku Brna včetně AR animací si můžete vyzkoušet třeba doma v obýváku.

Co je to rozšířená realita (AR)?


Rozšířená realita, z anglického augmented reality (zkratka AR), označuje obraz okolního světa obohacený o uměle vytvořené digitální prvky, objekty, efekty apod. Popularita AR roste především díky rozšíření smartphonů a mobilních aplikací s funkcemi, jako jsou foťák, GPS navigace či kompas, ale i speciálních brýlí apod.

 

S aplikacemi, jež využívají AR, se stále častěji setkáváme v medicíně, vojenství, herním průmyslu (Pokémon GO), prodejnách s nábytkem (IKEA), ale i v zábavním průmyslu, včetně cestovního ruchu.

 

Rozšířená realita dnes pomáhá vzdělávat a bavit návštěvníky muzeí, historických památek, zábavních parků nebo turistických center po celém světě.

A právě na vývoj aplikací s prvky rozšířené a virtuální reality se specializuje naše společnost Tasty Air, která dodává aplikace pro klienty jak z odvětví turismu, tak i průmyslu a dalších.

rozšířená realita aplikace 1

Brněnský drak skrze rozšířenou realitu vypadá opravdu děsivě, ale můžete se s ním i vyfotit.

Zajímá vás možnost nasazení rozšířené reality u vás?

Pojďte s námi probrat možnosti realizace.

O aplikaci Play Brno

Aplikace Play Brno poskytuje návštěvníkům metropole jižní Moravy informace o historii města a zábavu pro celou rodinu. Pojďme si blíže představit, jak aplikace funguje, a prohlédnout si vybraná zastavení během putování tímto krásným městem.

Mobilní turistický průvodce

Aplikace primárně slouží jako interaktivní průvodce po 8 turistických pamětihodnostech města. Celá trasa je přizpůsobena rodinám s dětmi (10–40 let), měří cca 2,5 km a vyžádá si zhruba 25 minut chůze. Na každém stanovišti návštěvník stráví zhruba 5 až 10 minut, a celkově jej tak čeká asi 65 minut zábavy. Během prohlídky, která začíná na vlakovém nádraží a pokračuje do historického centra, se mohou těšit na interaktivní kvízy, zábavné animace, hry a další funkce AR.

rozšířená realita aplikace 2

V aplikaci jsou i tématické hry pro děti, které se tak v průběhu výletu pobaví i vzdělají.

Zajímavosti o Brně a mapa v jedné aplikaci

Aplikace obsahuje také sekci O Brně, kde uživatel najde další užitečné informace o dění ve městě, tipy na kulturní a gastro zážitky nebo pozvánku na únikovou hru Poklad v labyrintu. Tuto sekci bude možno dále rozšiřovat a aktualizovat.

V aplikaci Play Brno samozřejmě nechybí ani interaktivní mapa využívající Google Maps, jež disponuje funkcí přiblížení a ve které je zaznačeno všech 8 zastavení na trase. Po zapnutí funkce GPS lokalizace (v nastavení aplikace) navíc uživatel vidí, kde přesně se nachází a kudy zamířit k dalšímu stanovišti.

V aplikaci jsou i malované animace s příběhem osob, které k Brnu dozajista patří.

Jaký mají aplikace s AR přínos a využití v cestovním ruchu a turismu?

Rozšířená a virtuální realita zažívají boom i v turistickém průmyslu, který konečně začínají pociťovat též návštěvníci památek a muzeí v Česku. Tím, jak pandemie navýšila používání a oblibu aplikací a online služeb, také trend digitalizace v oblasti turismu nabral vyšších obrátek.

Rozšířená realita tak zatraktivňuje návštěvnické okruhy muzeí, výstav, hradů, zámků, pevností a dalších turistických objektů. Prohlídková trasa hradu s prvky AR dokáže razantně zvýšit zájem návštěvníků, a tím i návštěvnost a ve finále tržby.

Hlavní výhody aplikace s AR pro turistické objekty

■ Také historické památky musí kráčet s dobou

■ Lákadlo pro mladé i nejmladší návštěvníky

■ Zvýšení prestiže, návštěvnosti a třžeb

■ Efektivní řešení, které šetří rozpočet i přírodu

■ Zdarma, offline a bez omezení

rozšířená realita aplikac4

Skrze rozšířenou realitu si také promluvíte s oživlou sochou svatého Petra, který se s vámi podělí o svůj příběh.

Chcete zvýšit prestiž svého města a zaujmout?

Ozvěte se nám, rádi vám pomůžeme.

Máte zájem o aplikaci s AR pro vaši památku či turistické centrum?

V Tasty Air již několik let pomáháme turistickým centrům, památkám a muzeím vymýšlet nové, moderní způsoby, jak přilákat a zaujmout návštěvníky. Na svém kontě máme hned několik aplikací s rozšířenou realitou, které zvýšily návštěvnost a popularitu památek, jako např. Zborovský hrad na Slovensku, TIC Brno nebo v Muzeum umění Olomouc.

 

Rádi připravíme VR či AR řešení na míru také pro vaše město – od úvodního návrhu témat, přípravy rozpočtu, hledání vhodného dotačního programu, přes vývoj, testování a údržbu.

Výstupem aplikace mohou být:

■ interaktivní návštěvnické trasy

■ integrované pohyblivé prvky

■ hry a 3D animace

■ mluvící sochy a postavy

■ animovaná příběhová videa

■ zvukové efekty a kulisy

Takto vypadal první test rozšířené reality pro aplikaci Play Brno

Vyjádření zákazníka


V TIC BRNO propagujeme město Brno jako zajímavou a atraktivní turistickou destinaci. Díky aplikaci se nám rozšířily možnosti a můžeme tak oslovovat nové cílové skupiny.

 

Aplikace je vhodná pro rodiny s dětmi, a to nejen pro turisty, ale i pro místní. Známá místa totiž ukazuje úplně jinak. Nikde jinde nenakrmíte brněnského draka nebo si nevystřelíte z děla na hradě Špilberku.

 

Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO

​​​​​​​

Soutěžní verze aplikace, díky které jsme získali možnost podílet se na tak skvělém projektu.

Napište nám

Povinné pole.
Povinné pole. Špatně zadaný email.
Povinné pole.
Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme. Ozveme se vám co nejdříve.
Omlouváme se ale došlo problému, vaše zpráva nebyla odeslána. Zkuste prosím napsat na mail vojtech@tastyair.cz přímo ze svého emailového klienta. Děkujeme.