OSTRAVSKÁ UNIVERZITA

 

Česko-Polská

Virtuální galerie

Virtuální galerie VIR – výstava uměleckých děl ve 3D

Do virtuálního prostoru postupně míří nejen finance, zábava či vzdělávání, ale i výtvarné umění. Jak chytře využít moderní technologie a zpřístupnit umění širokému publiku, ukazuje VIR Virtual Gallery – partnerský projekt Ostravské univerzity v Ostravě a Slezské univerzity v Katovicích. Jeho cílem bylo vytvořit virtuální prostor galerie a prezentovat zde díla studentů v maximální kvalitě. A právě technické řešení, včetně webové aplikace, administrativního rozhraní i domovského webu, zajistilo naše vývojářské studio Tasty Air.

Jak šířit umění navzdory vzdálenosti či pandemii

Není náhoda, že odvážný nápad na spuštění virtuální galerie přišel v období pandemie koronaviru a obdržel příznačný název „Virtuální galerie VIR“. V době, kdy se kulturní zážitky většiny lidí omezovaly na domácí sledování Netflixu, se obě univerzity rozhodly posílit spolupráci a zveřejnit díla svých studentů ve virtuálním prostoru.

 

 „Partnerský projekt měl za cíl vytvořit moderní online galerii pro maximálně kvalitní zobrazení děl studentů uměleckých oborů z obou univerzit. Máme radost, že s pomocí digitálních technologií dokážeme zprostředkovat estetické zážitky bez hranic,“ komentuje Vojtěch Buday, CTO, Tasty Air.

 

Díky digitalizaci lze navíc minulé výstavy uchovat v archivu budoucím zájemcům. Celý projekt zastřešuje samostatný web v češtině, polštině a angličtině, jenž slouží jako vstupní brána do virtuální galerie i rozcestník informací s důležitými odkazy.

Přemýšlíte o podobné galerii?

Ozvěte se, pomůžeme vám.

Virtuální galerie nabízí 3D estetické zážitky z pohodlí domova i snadnou administraci

V červnu 2022 jsme se vrhli na stěžejní úkol – vyvinout virtuální, realistický prostor galerie, kde je možné se procházet tak jak to znáte např. u funkce „street view“. Tato prohlídka umožňuje prohlédnout si díla ve 3D a ze všech stran. Poradili jsme si přitom s výzvami v podobě objemných dat či nároků na kvalitu grafického zpracování a dali si záležet na user-friendly administračním rozhraní pro správu a editaci obsahu.

 

Prvním a jednodušším krokem bylo zpracování 360° fotografií skutečných prostor jak české, tak polské galerie. Dále jsme naprogramovali dvě plně virtuální 3D galerie. Tyto galerie mají několik místností a ty se pomocí administrátorského panelu dají odemykat, či zamykat. Správa galerie tak umožňuje rozlohu expozic zvětšovat či zmenšovat vždy podle toho, jaká výstava se ve virtuálním interiéru zrovna pořádá. Vznikly takto 4 plně editovatelné galerie, kdy dvě jsou složeny vždy z 360-ti stupňových fotografií a zrcadlí reálné galerie nafocené v místech obou univerzit a dvě virtuální 3D galerie, kde lze vystavit opravdu velký počet děl studentů. Prostory si nakonec může veřejnost projít a díla si prohlédnout třeba na monitoru domácího počítače.

 

Velkou devízou našeho řešení je jednoduchá správa 3D galerie svépomocí, tj. bez asistence techniků. Do virtuálních prostor obě univerzity libovolně umisťují a přesouvají stojany s uměleckými objekty, sochy či koláže. Na stěny galerie lze rovněž připínat obrazy v požadovaném počtu a velikosti. Nabízí se také zachování všech minulých výstav a expozic. Univerzity tak o nic nepříjdou a mohou zveřejňovat i výstavy, které již v reálných prostorách nejsou zachovány.

Moderní platforma pro mladé talentované umělce ze Slezska

Na závěr jsme připravili oficiální webovou prezentaci vir-osu.eu, kde se nachází digitální plakáty aktuálních, minulých a plánovaných výstav, vstup do galerie, medailonky umělců, jakož i další související odkazy. Samotný web projektu jsme opět navrhli s maximálním důrazem na snadnou administraci a přívětivý UX design.

 

Své počiny zde již zveřejnily Klára Kusá, Ewa Jaworska, Justyna Stefánczyk a další nadějní umělci z české i polské části Slezska. Úspěch zaznamenaly také tematické výstavy jako Od papíru k obrazovce nebo 7. Mezinárodní Trienále Grafiky.

Umění bez hranic

Online prezentace uměleckých děl skýtá řadu výhod pro studenty umění, galerie, univerzity i samotné návštěvníky. Čeští i polští tvůrci nyní využívají moderní platformu vir-osu.eu pro vystavování svých děl, k nimž má přístup tuzemské i mezinárodní publikum.

 

Ostravská univerzita a Slezská univerzita tak získaly nástroj, jak originálně prezentovat díla svých studentů, zpřístupnit je širokému okruhu zájemců, ale i zvýšit svou prestiž, a tím přilákat nové zájemce o studium. Obě univerzity si dále od projektu slibují utužení spolupráce a další propagaci umění v příhraničním regionu českého a polského Slezska.

Hlavní výhody virtuální galerie v online prostoru

Nová forma prezentace pro širokou veřejnost

■ Možnost vlastní editace bez zásahu třetích stran

Nástroj digitalizace a uchování expozic a výstav ■

Zvýšení prestiže škol nejen v očích studentů ■

Zajímá vás možnost nasazení galerie ve vašem institutu?

Pojďte s námi probrat možnosti.

Máte zájem o podobné řešení?

V Tasty Air již několik let pomáháme školám, zámkům, turistickým infocentrům či muzeím vymýšlet a vyvíjet moderní nástroje propagace, které s pomocí digitálních technologií dokážou přilákat a zaujmout veřejnost. Na kontě máme hned několik projektů s virtuální a rozšířenou realitou, 3D digitálním skenováním nebo interaktivními kiosky, jež zvýšily návštěvnost a popularitu třeba památek – vizte sekci Reference.

 

Díky podobné digitalizaci lze navíc chránit a uchovávat umělecká díla a uchovat je pro archivní a prezentační účely, jak dokládají naše digitální kiosky instalované v kostele Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani.

 

Rádi připravíme unikátní nebo stejné řešení také pro vás – od úvodního návrhu témat projektu, přípravy rozpočtu přes vývoj, design a grafiku až po společné testování a dodání kvalitního finálního produktu.

 

Konkrétní produkt vždy vyvíjíme na základě společné vstupní konzultace, analýzy potřeb a se zohledněním vašich nápadů či rozpočtu.