REGIONÁLNÍ MUZEUM K.A.POLÁNKA V ŽATCI

Honba „Za žateckým pokladem” s rozšířenou realitou začíná

Vydejte se po stopách objevitelů proslulého žateckého pokladu a prozkoumejte zajímavá místa i historii Žatce v našem AR mobilním průvodci! Do skutečného příběhu o pokladu z 11. století vás zasvětí bývalý ředitel místního muzea Max Wurdinger, který nález v roce 1937 zdokumentoval. Táž postava je ve své animované podobě i vypravěčem a audio průvodcem v celé aplikaci. Putování vám zpestří animovaná grafika, rozšířená realita, stejně jako hry, kvízy, křížovky a další interaktivní úkoly.

 

Mobilní aplikace Za žateckým pokladem je další dobrou ukázkou toho, co umíme a co nás v Tasty Air baví nejvíce – zatraktivnit poznávání regionální historie, umění a turistických zajímavostí s pomocí moderních technologií.

Ukázka z aplikace Za žateckým pokladem

Přemýšlíte o podobné aplikaci?

Ozvěte se, pomůžeme vám.

Mobilní průvodce s AR, který vás zasvětí do historie Žatce

S vedením žateckého muzea jsme nejprve navrhli koncept aplikace, jejíž páteř tvoří několik zastavení na různých místech v Žatci, jež se vážou k objevení pokladu a jeho následným osudům. Na každém z nich vám animovaný průvodce Max Wurdinger odvypráví část příběhu, a to formou textu ve stylu komiksu i audio nahrávky. Postupně se tak seznámíte s ředitelem muzea, prohlédnete si historickou rekonstrukcí Žatce z 11. století či první fotografie pokladu, ale dozvíte se více rovněž o osobnostech spojených s událostí.

 

I díky funkci rozšířené reality (augmented reality) a lokátoru si na daném stanovišti můžete vyzkoušet hry, kvízy a jinou zábavu. Mimo jiné si také promluvíte s „oživlou sochou“ sv. Floriána, zkusíte ulovit stříbrné denáry z pokladu nebo správně rozpoznat místní budovy či archeologické nálezy.

 

Jednotlivé zastávky na sebe nenavazují, takže turista může začít na kterémkoli stanovišti. K dispozici máte mapu s vyznačenými body i polohou, a tak se na všechna místa bezpečně dostanete. Na konci putování si však rozhodně nezapomeňte prohlédnout poklad samotný v budově muzea!

V tomto mobilním průvodci Žatcem najdete tématické hry, kvízy a animované vyprávění, které vám představí celý příběh nalezení žateckého pokladu.

Žatecký poklad ukrývá vzácné předměty z 11. století

Téma aplikace vychází z reálné události, jež se významně zapsala do dějin Žatce i evropské archeologie. Dne 27. dubna 1937 byla dělníky náhodně objevena keramická nádoba ukrývající soubor stříbrných mincí, hřiven, zlatých šperků a dalších cenností, jejichž původ sahá do počátků 11. století. Unikátní poklad, jejž shromáždil pravděpodobně člen družiny přemyslovského knížete Jaromíra, je zároveň nejbohatším nálezem uloženým před rokem 1050 v Čechách. Samotné exponáty jsou vystaveny v Regionálním muzeu K. A. Polánka na Husově ulici v Žatci, kam si je můžete přijít prohlédnout. Objevování pokladu i exkurzi do dějin Žatce si nyní nejlépe vychutnáte s naší AR mobilní aplikací, jejími kvízy a interaktivními aktivitami.

Přineste svým návštěvníkům pohlcující zážitky díky AR.

Pojďte s námi probrat možnosti realizace.

Aplikace, jež baví, vzdělává a zároveň ctí historii

Aplikaci Za žateckým pokladem jsme vyvinuli tak, aby zaujala, poučila i zabavila uživatele všech generací. Zatímco děti ocení hry a kvízy, dospělým návštěvníkům nabídne krom zábavy také originální ztvárnění příběhu o unikátním objevu.

 

Vlastivědná osvěta v hravém formátu je však nakonec to, co si v AR aplikacích patřičně užívají i dospělí, jak komentuje Vojtěch Buday z Tasty Air: „Nejlepší hra v aplikaci je za mě slovní puzzle, který jsme zkombinovali s klasickým „oběšencem/šibenicí“, jak si jej pamatuju z dětství. Při špatné odpovědi oběšenci přibude část šibenice, a pokud nasbíráte špatných odpovědí hodně, budete viset. Tato herní interakce se nejvíce líbila i paní ředitelce muzea Radmile Holodňákové. Nám v týmu dělá velkou radost vracet takto lidi zpátky do dětství."

My vývojáři jsme si pak dosyta vyhráli zejména na atraktivním vizuálním zpracování. Kombinovali jsme přitom animované postavy v pohybu, historické fotografie a dokumenty, ilustrace architektury v Žatci v 11. století, stejně jako digitálně zpracované rekonstrukce středověkých mincí.

 

Obsah aplikace vznikal v úzké spolupráci s pracovníky muzea, abychom zaručili správnost faktů, událostí, letopočtů a dalších detailů. Za žateckým pokladem se s naší aplikací můžete zdarma vydat na smartphonech s Android i iOS. Aplikace využívá geolokaci a pro plnohodnotné spuštění všech funkcí je nutné ji používat přímo v daných lokacích v Žatci.

Odkaz na stažení aplikace

Máte zájem o podobnou aplikaci s AR pro vaše muzeum, památku či turistické centrum?

V Tasty Air již řadu let pomáháme turistickým centrům, památkám a muzeím vymýšlet nové, moderní způsoby, jak přilákat a zaujmout návštěvníky. Na kontě máme hned několik aplikací a digitálních řešení s virtuální a rozšířenou realitou, které zvýšily návštěvnost a popularitu měst (Baťův Zlín)infocenter (PLAY Brno)muzeí (Muzeum umění Olomouc), hradů a zámků (Hukvaldy) nebo uměleckých galerií (Virtuální galerie VIR) – prohlédněte si naše další Reference.

Výstupem mohou být:

■ Interaktivní návštěvnícké trasy

■ Mobilní aplikace s AR a VR prvky

■ Virtuální animovaní průvodci

■ Mluvící historické postavy či oživlé obrazy

Animovaná příběhová videa i na webové stránky

■ Gamifikační a motivační prvky pro návštěvníka

Napište nám

Povinné pole.
Povinné pole. Špatně zadaný email.
Povinné pole.
Povinné pole.
Vaše zpráva byla odeslána. Děkujeme. Ozveme se vám co nejdříve.
Omlouváme se ale došlo problému, vaše zpráva nebyla odeslána. Zkuste prosím napsat na mail vojtech@tastyair.cz přímo ze svého emailového klienta. Děkujeme.