Apple představil brýle s rozšířenou realitou

V červnu 2023 spatřila světlo světa dlouho avizovaná novinka – chytré brýle pro rozšířenou realitu Apple Vision Pro. Technologický gigant z Kalifornie tak přichází s vůbec prvním novým zařízením od roku 2015, kdy uvedl na trh hodinky Apple Watch. Produktem Apple Vision Pro nyní Apple naplno vplouvá do vod rozšířené reality, ve zkratce AR (augmented reality). A v naší digitální dílně Tasty Air už začínáme plánovat, jak tuto horkou novinku zužitkovat při vývoji aplikací a technologických řešení pro muzea, památky nebo klienty z řad firem a průmyslových závodů.

 

Co všechno dokáže systém Apple Vision Pro?

 

Nejprve zdůrazněme, že se jedná o brýle pro rozšířenou realitu, nikoli virtuální realitu. Na rozdíl od virtuální reality, kdy je uživatel vtažen do zcela umělého, počítačem vytvořeného světa, je smyslem AR obohatit, „rozšířit“ okolní prostor o umělé, digitální elementy. A to je i podstatou fungování brýlí Apple Vision Pro.

 

Po jejich nasazení se před uživatelem zobrazí v daném prostoru (obýváku, pracovně, na ulici atd.) ikonky známých aplikací, které však nově ovládáte pohledem očí, pohybem rukou či hlasem. Vše vlastně řídí chytré senzory a kamery zabudované v zařízení. Postupně si tak můžete pustit video, prohlédnout fotky, vychutnat si domácí kino na obřím virtuálním plátně, zavolat přátelům přes Face Time nebo pohodlně brouzdat v Safari s několika otevřenými okny najednou.

 

Apple si od brýlí slibuje, že najdou uplatnění také v pracovním životě a byznyse – „zhmotnit“ si můžete několik obrazovek s dokumenty či e-mailem, virtuální klávesnici a další funkce. Brýle Apple Vision Pro snadno propojíte s dalšími Apple zařízeními, včetně iPhonu, iPadu a samozřejmě Mac počítači.

 

Podle dosavadních promo materiálů a recenzí jde vidět, že si Apple s produktem poctivě vyhrál, jak se můžete sami přesvědčit v oficiálním videu. O konečném úspěchu či neúspěchu Apple Vision Pro však rozhodne jako vždy (ne)zájem uživatelů.

Jak vidíme přínos Apple Vision Pro v Tasty Air?

 

Náš tým bedlivě sleduje veškeré dění na technologické scéně a produkt Apple Vision Pro nám nemohl uniknout. Věříme, že až se postupně novinka zabydlí v Česku, dřív či později se s ní budeme setkávat v soukromém i neziskovém sektoru. Brýle s rozšířenou realitou rozhodně mají potenciál zajímavě obohatit např. prohlídky hradů, zámků, muzeí či galerií. Své využití jistě najdou jako pomůcka pro interaktivnější prezentaci produktů a služeb, vzdělávání zaměstnanců nebo marketingové kampaně ve firmách, obchodním sektoru či průmyslu.

Jako vývojáři aplikací s virtuální a rozšířenou realitou dychtivě čekáme, až si Apple Vision Pro vyzkoušíme při návrhu a implementaci digitálních produktů pro naše klienty!

 

O rozšířené realitě a jejím uplatnění v komerčním i neziskovém sektoru se více dočtete na našem webu, v sekci Reference a v blogu.