Jak VR a AR pomáhají ve vojenském průmyslu a v armádě

Jak VR a AR pomáhají ve vojenském průmyslu a v armádě

Především virtuální realita je technologie, která má od počátků uplatnění v armádě, a to jak na bojišti, tak na cvičišti. Virtuální a rozšířená realita slouží pro trénink pozemních, vzdušných i námořních sil, protože dokážou efektivně a hospodárně simulovat reálný konflikt. Poslední vývoj umožnil tyto technologie využívat také při válečných operacích, kde usnadňují orientaci v terénu, zaměření pozic nepřítele nebo komunikaci s dalšími členy týmu.

Pojďme si představit některé výhody a příklady aplikace virtuální a rozšířené reality ve vojenském sektoru.

 

1) VR a AR v armádním výcviku

Účelem těchto technologií je zefektivnit trénink vojáků a lépe je připravit na skutečnou vojenskou akci. Virtuální a rozšířená realita jsou žádaní pomocníci hned z několika důvodů.

 

Realistická simulace vojenské operace

Díky virtuální realitě si mohou vojáci mnohem lépe „osahat“, jak vypadá opravdová bojová akce, včetně interakce s dokonale simulovanými zbraněmi, vozidly a vojenským zařízením. Trénink přitom probíhá bezpečně a pod kontrolou nadřízených. S headsetem a haptickými ovladači si kadeti vyzkouší např. řídit tank či pilotovat letoun v terénu nebo pod nepřátelskou palbou, což by bez VR bylo nebezpečné a nákladné.

 

Nákladově efektivní vojenský trénink

Tím, že vojáci cvičí s virtuálními replikami zbraní a zařízení, náklady na výcvik jsou výrazně nižší než při použití skutečného inventáře. To platí pro trénink vojenských pilotů, kteří mohou zkušební let praktikovat virtuálně, a podstatně levněji, ale rovněž při nácviku střelby, řízení aut a tanků apod. Také virtuální simulace pušek, nábojů či dělostřelectva stojí výrazně méně.

 

Kvalitnější měření a evaluace výcviku

Další výhodou VR a AR je rychlý, detailní feedback, jejž může instruktor předat kadetovi prostřednictvím real-time přenosu informací o jeho výkonu. Instruktoři získávají simultánní přehled o průběhu tréninku jednotlivců i celých jednotek, což zefektivňuje monitoring a evaluaci.

 

Zlepšení rozhodovacích a kognitivních funkcí

Studie prokázaly, že trénink s pomocí AR a VR pomáhá rozvíjet důležité kognitivní procesy, jako jsou orientace v terénu, zapamatování vizuálních objektů nebo schopnost rychlého rozhodování ve stresových situacích. Právě imerzivní (či imerzní) schopnost virtuální reality „vtáhnout“ účastníka do bitevního prostředí trénink zefektivňuje a vojáky více baví.

 

2) VR a AR v bojové akci

Lídrem v aplikaci digitálních technologií a umělé inteligence ve vojenství je pochopitelně armáda USA. Podívejme se na dva příklady, jak je lze aplikovat přímo na bojišti.

 

TAR (Tactical Augmented Reality)

TAR je technologie podobná brýlím na noční vidění, připevněným k helmě, s nimiž získávají vojáci přehled o aktuální poloze nepřátel, vlastních jednotek i jich samých. Zařízení prezentuje důležité informace přímo před očima, což zvyšuje komfort, rychlost a bezpečí. Bezdrátově je připojena také zbraň a tablet na předloktí. TAR umožňuje vojákovi např. přiblížit si cíl, vidět, kam přesně míří jeho zbraň, nebo si zobrazit situaci za rohem ulici nebo zdí, aniž by riskoval přímý střet.

 

ARES (Augmented Reality Sandtable)

Zkratku ARES v Česku známe spíše z ekonomiky – v americké armádě jí však označují speciální stůl pro modelaci terénu s využitím rozšířené reality. Tzv. sandtable (doslovně pískový stůl) slouží pro co nejvěrnější simulaci vojenského terénu, ať už v rámci tréninku, tak během plánování vojenských operací.

Od roku 2015 pomáhá vizualizovat bojiště právě AR, s níž je proces detailnější, rychlejší, interaktivnější a skýtá více možností, jak v real-time režimu modelovat terén. To vše v intuitivním prostředí a s možností kooperace na dálku.

 

Shrnutí

Jak vidíme, VR a AR technologie již nyní pomáhají překonat řadu překážek při vojenském výcviku, který je tak efektivnější, finančně úspornější, bezpečnější a dokáže kadety lépe připravit na reálný výkon. Virtuální i rozšířená realita, stejně jako AI (umělá inteligence) a další technologie, už mají své místo přímo na frontě, kde výrazně navyšují bojové schopnosti pozemních, vzdušných i námořních jednotek.

 

V Tasty Air jsme připraveni vás bezpečně provést světem virtuální a rozšířené reality a rádi pro vás připravíme optimální řešení na míru.