Jaký je rozdíl mezi VR, AR, MR a XR technologií?


Virtuální realita – trend dnešní doby. Mluvíme o formě zábavy, ale i způsobu, jak se vzdělávat či jak se naučit čelit konkrétním situacím, jež mohou v podnikání nebo ve válce vzniknout. Dnes tuto technologii rozlišujeme na několik druhů. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Ať už uvažujete nad pořízením VR do svého podniku (mluvíme přece jenom o velké konkurenční výhodě), nebo se chcete doma ve volném čase se svou rodinou a přáteli bavit, nabízí se rovnou několik typů, z nichž si stačí jen vybrat. Aktuálně dělíme moderní inovaci na:


  • VR technologie
  • AR technologie
  • MR technologie
  • XR technologie


Virtuální realita jako brána do virtuálního světa (VR)

Nejčastěji se setkáme s VR technologiemi, které poskytují každému jednomu uživateli vstup do virtuálního světa v doprovodu jeho interakcemi s okolím. Zapojuje zpravidla vícero smyslů, konkrétně nabízí nejen vizuální, ale také sluchové či hmatové efekty, díky kterým je požitek naprosto totožný se skutečností.

S VR se pojí i brýle, které se nasazují na hlavu a díky nimž se uživatel integruje se svým prostředím. Jejich součástí jsou senzory, které detekují pohyb i okolí ve virtuální realitě, pokrývá se 360stupňový obraz.


Rozšířená realita nachází využití v mnoha odvětvích (AR)

AR technologie neboli také rozšířená realita je v současné době využívána v mnoha odvětvích. Jedná se o prakticky to samé jako výše uvedené, jenom se vše většinou odehrává v reálném světě, nikoliv v nějakém simulovaném prostředí. K využívání AR technologie zpravidla stačí jenom mobilní telefon, do něhož se stáhne příslušná aplikace.

Co se týče odvětví, v nichž se využívá, mluvíme konkrétně o vzdělávání či průmyslu (zde se například skenují díly, které jsou náročné na výrobu a prohlíží se tak z bezprostřední vzdálenosti).


MR technologie pro ty, kteří chtějí zůstat pevně na zemi

Třetím v pořadí je takzvaná mixovaná realita neboli MR technologie. Zjednodušeně řečeno se jedná o skloubení dvou výše uvedených inovací. Využívají se také brýle, které v sobě ukrývají kamery přesně zaměřující místnost. Není nutné mít rozmístěné senzory, jako je tomu v případě AR verze. V praxi jste tak jednou nohou v realitě a jednou ve virtuálním světě.

Stejně jako v případě rozšířené reality se MR technologie využívá v celé řadě oborů. Kromě toho, že umí projektovat hry, slouží ve vzdělávání (jako třeba projekce historických událostí). Využijete je také při týmových pracích, kdy tím můžete zocelit zaměstnance v podniku.
XR technologie pro maximální zážitek

Spojení všech tří předcházejících technologií - i tak lze definovat XR technologii, která díky vzájemné kombinaci umocňuje zážitek ať už z konkrétní hry, tak z případného školení, které touto formou probíhá ve společnosti. Propracované jsou i samotné brýle, které se svým designem mohou rovnat klasickým slunečním módním doplňkům, přesto vás vezmou stejně spolehlivě do virtuálního světa jako klasické brýle pro virtuální realitu.


Každá verze má svá pro i proti

Při výběru je zapotřebí sledovat negativní i silné stránky daných modelů. Jsou zde jistá omezení či prostor pro zlepšení, ovšem už nyní jsou jednotlivé technologie na velmi vysokých úrovních. Kdyby tomu tak nebylo, nevyužívaly by se v takovém spektru odvětví. Jak již z textu vyplývá, nemluvíme jenom o formě zábavy, ale především o užitečné technologii, která má své využití ve společnostech, kde stojí za přímými přenosy nebo live meetingem. Ve vzdělávání stojí za simulováním kritických procesů nebo situací či projektují historické události, ve sportu jsou simulací analytických tréninků. A tím by výčet ani zdaleka nekončil.


Uvažujete pro svou firmu tvorbu vlastní aplikace na VR nebo AR technologii?


Field is required
Field is required Incorrect email
Field is required
Your message was sent successfully
Sorry, your message was not sent