Muzea mohou využít dotační výzvy

Zatraktivnit a zmodernizovat muzejní expozice v Česku pomáhají projekty, na něž mohou muzea získat finanční podporu z různých dotačních programů. Aktuálně probíhá výzva MUZEA – SC 4.4 (ITI) pro předkládání žádostí o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Jde o skvělou příležitost, jak mj. implementovat technologie typu VR, AR do portfolia muzeí, nabídnout nové, interaktivní zážitky, a přilákat tak více návštěvníků všech generací.

 

V Tasty Air vám rádi nabídneme pomocnou ruku při plánování projektu i samotné realizaci technického řešení!

 

 

Nové technologie se zabydlují v českých muzeích a památkách

 

Pokud zavítáte do muzea nebo se vypravíte na některý z hradů či zámků, stále častěji se setkáte s atrakcemi, jež využívají virtuální a rozšířenou realitu, 3D tisk, virtuální kiosky, aplikace s 3D animacemi apod. Hned několik z nich vzniklo v naší digitální dílně v Tasty Air – vizte Reference.

 

Důvodů je přitom hned několik. Muzea a památky se snaží „kráčet s dobou“, přilákat a oslovit nové návštěvníky – včetně těch nejmladších, a obohatit je o nové zážitky, o nichž jsme donedávna jen snili. Jiné technologie, jako 3D skenování, zase pomáhají digitálně „konzervovat“ a uchovat mnohé vzácné listiny, dokumenty, ale i výtvarná a jiná umělecká díla (Projekt digitalizace kostela v Kadani) pro budoucí generace.

Trend nových technologií v muzeích a památkách je celosvětově na vzestupu. A Tasty Air stojí v tomto procesu v přímé linii.

 

Modernizace českých muzeí akceleruje díky výzvám dotačních programů

 

Financování inovací s digitálními technologiemi je často realizováno formou projektů s podporou z Evropské unie a ministerstev. Jednou z nich je aktuální výzva MUZEA – SC 4.4 (ITI) IROP, již vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR v prosinci 2022. Jejím specifickým cílem je: „4.4 Posilování úlohy kultury a udržitelného cestovního ruchu v hospodářském rozvoji, sociálním začleňování a sociálních inovacích“, její aktivity pak: „Revitalizace, odborná infrastruktura a vybavení pro činnost muzeí.“

 

Plánovat projekty je možné již nyní – pro inspiraci, jak na to, si můžete prohlédnout např. sekce Reference a Blog.

 

Naše společnost Tasty Air již spolupracovala na několika řešeních pro muzea/památky s finanční záštitou z veřejných rozpočtů. Rádi nabídneme své zkušenosti a služby pro unikátní projekt, který oživí právě vaše muzeum!