Technologie Matterport a využití

matterport

Technologie jdou dnes sedmimílovými kroky dopředu, což potvrzuje i virtuální realita, která je sice s námi už od minulého století, na druhou stranu dnešní podoba je zcela inovativní, moderní a jedinečná. Za zmínku však stojí game changer v oblasti vizualizace nemovitostí, a tím je Matterport. Je důkazem, že se VR nevyužívá jen v zábavním průmyslu, ale že najde i své daleko užitečnější využití.

Prodeje nemovitostí jsou nyní velkým tématem. Lidé chtějí investovat své naspořené úspory a rodinné domy nebo bytové jednotky určené k pronájmu se jim jeví jako skvělá příležitost či možnost, jak zvýhodnit své léty nastřádané finance. Jelikož ale mezi lidmi stále putuje obava z přenosu nebezpečného onemocnění, které svět během chvíle obrátilo na ruby, nabízí se otázka, jak zajít na prohlídky, aniž bychom se s někým museli setkávat. A VR Matterport je řešením.


Virtuální prohlídky jako trend koronavirové doby

S příchodem nového typu koronaviru svět technologií zapracoval, a to konkrétně na možnostech, jak se setkávat i online či jak fungovat, aniž bychom se museli vidět tváří v tvář. A to platí i v pro oblast nemovitostí, v nichž hrály roli osobní prohlídky. Ty díky koronavirové pandemii nahradila virtuální prohlídka čili modely interiérů, které využívají 360stupňové snímky, jež obsahují hloubková 3D data i prostor exteriéru a tím vytváří naprosto dokonalý a totožný požitek.

Virtuální prohlídky se tak mohou využívat jako jakási forma prezentace, při prodejích nebo mohou být součástí dokumentace konkrétní nemovitosti.


Co je to technologie Matterport?

Abychom však jedinečnou technologii blíže představili. Mluvíme o možnosti, jak převést fyzické interiéry zachycené fotoaparátem nebo kamerou do realistického, 3D digitálního modelu, který je naprosto přesný. Jinými slovy mluvíme o 3D scanu nemovitosti.

Technologie využívá výpočetní operace běžící v cloudu.


Populární řešení

I když je finální zobrazení velmi podobné tomu ze služby Google Street View, po své prezentační stránce 3D scan nemovitostí vítězí. Generuje totiž i půdorys a nabízí kompletní pohled na objekt či se lze snadněji pohybovat konkrétní nemovitostí.

O tom, že se jedná o lepší řešení v porovnání se službou od Googlu svědčí i statistiky. S pomocí této 3D vizualizace se naskenovalo více jak dva miliony nemovitostí, dosažením hranice se však číslo nijak nezastavilo a zájem se stále zvyšuje.


Funkce, které VR Matterport nabízí

Vedle nativního zobrazení, které technologie Matterport nabízí, je zde možnost měřit rozměry (disponuje se opravdu skvělou přesností a vysokou kvalitou vyobrazení), pohledy se automaticky generují a mohou se také zvýraznit konkrétní místa v nemovitosti, pokud stojí za pozornost či jsou nějakým způsobem zajímavá. Detaily o možnostech Matterportu najdete na jejich webových stránkách: https://matterport.com


Nejen pro realitní trh

I když to nyní vypadá, že své využití najde jedinečná technologie pouze na realitním trhu, není tomu tak. Mluvíme o věrohodném převodu fyzického prostoru do digitálního 3D modelu, což je inovace využívající se třeba ve stavebnictví nebo ve společnostech při nějakých prezentacích. Vytvořit s ní lze nejen virtuální prohlídky, ale také lze tímto způsobem reportovat práce na stavbě zákazníkovi či doložit stav nemovitosti pojišťovně, pokud řešíte škodnou událost.


V poslední době se 3D vizualizace dostává i do světa internetového obchodu. 3D scan totiž umožňuje skvěle prezentovat produkt. Nemusí se nutně převádět pouze rodinný dům stojící na předměstí nebo bytová jednotka sídlící v nejvyšším patře panelákového domu. Lze předvést i automobil, stroj nebo spotřební zboží, které si lidé díky vizualizaci daleko lépe představí.