Virtuální realitou zpět do historické Olomouce

Virtuální prohlídka svatováclavského návrší ve třech historických etapách (pravěk, středověk a novověk) má nově za cíl přilákat a pobavit mladší návštěvníky Arcidiecézního muzea. Společnost Tasty Air vsadila na nejmodernější technologie a díky virtuální realitě tak mohou zájemci navštívit například Zdíkův palác v době jeho vzniku nebo se projít blízkým okolím ve třech zmíněných obdobích. 

 

 

„Spolupráce s Muzeem umění začala de facto na základě doporučení. Naši silnou stránkou je, že umíme zpracovávat projekty komplexně. Dostali jsme scénář, navrhli technické řešení a pustili jsme se do realizace. Během vývojových aktivit jsme mysleli hlavně na to, aby se návštěvníci bavili a zažili něco netradičního, na druhou stranu byla důležitá přesnost, dostatek informací a podkladů, které jsme dostávali díky úzké spolupráce s historiky,“ popisuje Vojtěch Buday, jednatel společnosti Tasty Air. 

 

Vývojáři z Tasty Air pracovali na jednotlivých vizualizacích vždy od samotného začátku. „Jedná se o tři různá architektonická období. Jediné, co zůstávalo neměnné, byla krajina a geologické rozložení. Nesložitější bylo modelování novověké podoby, naopak velký prostor pro improvizaci byl v pravěku, “ doplňuje Buday.   

 

Virtuální rekonstrukci si zájemci mohou vyzkoušet dvěma způsoby. Jednak s pomocí speciálního VR headsetu a haptických ovladačů, pro maximálně interaktivní zážitek nebo přímo v místě expozice na velké obrazovce a s herním ovladačem v ruce podobně jako u her na PlayStation. Zapotřebí jsou k tomu speciální brýle s virtuální realitou, joystick a ovládače. 

 

V budoucích fázích realizace projektu se počítá s rozšířením prohlídky o další interaktivní prvky, jako jsou mluvící historické postavy, otázky, kvízy či hry. Podobně jako v PC hře si tak návštěvník bude moci zahrát např. hlavní roli Otce Daniela, synovce biskupa Jindřicha Zdíka a spolu s dalšími osobami můžeme prožít společný interaktivní příběh. 

 

O znovuotevření Arcidiecézního muzea si můžete přečíst na níže uvedených odkazech: