VNÍMÁME POTŘEBU POMOCI TĚM NEJMENŠÍM

Díky oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava jsme dostali možnost pomoct dětem a to s pomocí virtuální reality. Samozřejmě zcela zdarma.

 

Brýle s virtuální realitou dovedou dokonale zaměstnat a odvést pozornost při úkonech, které nejsou pro naše nejmenší příjemné. Svazuje je strach, proto si nemocniční personál slibuje, že se díky brýlím rozptýlí a uvolní. 

Společnost Alza.cz a.s. dodala brýle a my v Tasty Air jsem se postarali o zábavné aplikace, které hlavně těm nejmenším pomohou v rekonvalescenci.

„Cíleně jsem vybrali aplikace typu meditace v přírodě, cestování po světě, nebo práce s keramikou. Přál bych si, aby ti nejmenší pacienti alespoň na chvíli zapomněli na bolest a přišli na pozitivní myšlenky,“ říká Matěj Rejnoch. 

 

Vrchní sestra popáleninového oddělení Ludmila Vidlářová říká, že je potřeba děti rozveselit: Děti vědí, že je čeká něco nepříjemného. Jejich reakce bývá bouřlivá, brání se nám, volají rodiče a podobně. Pokud by děti myslely na něco jiného, odbouráme tyto negativní reakce.“

 

Brýle dokážou dětské pacienty přenést do prostředí, ve kterém jim je dobře. Díky nim se projdou třeba v lese, po mořském dně anebo navštíví vesmírnou stanici. „Od této moderní techniky si slibujeme, že ji dětem nasadíme, odvedeme je z pokoje na místo, kde bude probíhat samotný výkon. Nebudou se tolik soustředit na převazovou činnost, která je nepříjemná,“ uvádí ještě Ludmila Vidlářová, podle které sestry doposud používaly různé techniky, aby děti rozptýlily.

 

Pokud se zařízení osvědčí, možná se nová metoda rozšíří i do dalších klinik nemocnice. První skupina pacientů, u kterých to chce Fakultní nemocnice Ostrava vyzkoušet jsou právě děti, až druhou cílovou skupinou budou dospělí.