Vyvíjíme aplikaci, která předvede studentům, jak funguje Lean výroba v praxi

Vyvíjíme aplikaci, která předvede studentům, jak funguje Lean výroba v praxi

 

Tasty Air je součástí nového evropského projektu Lean 40SG, jenž má za cíl představit metodologii tzv. štíhlé výroby studentům středních škol v Česku, Španělsku a Portugalsku. Naším úkolem pak bude vyvinout mobilní aplikaci, která interaktivní, „hravou“ formou umožní studentům a učňům obeznámit se s touto technologií, a lépe se tak připravit na budoucí praxi.

 

O projektu Lean 40SG

Celkem 5 firem a asociací ze 3 evropských zemí se zapojilo do projektu Lean 40SG, a to včetně našeho vývojářského týmu Tasty Air a Moravskoslezského automobilového klastru, jehož členy jsme od roku 2019. Záměrem projektu, spolufinancovaného z programu Erasmus+, je přiblížit studentům praktických oborů, jak funguje štíhlá výroba ve firmách a průmyslových provozech, kde by po dokončení studia mohli najít pracovní uplatnění. Důvodem pro jeho realizaci jsou právě nedostatečné povědomí o Lean metodologii i zkušenosti, které zaměstnavatelé z různých zemí pozorují u svých pracovníků.

 

Novost a specifičnost projektu spočívá ve využití digitálních technologií pro efektivní simulaci Lean principů a maximální zaujetí cílové skupiny studentů. Právě aplikace s prvky rozšířené reality (augmented reality), na níž brzy začneme pracovat, by měla její mladé uživatele úspěšně oslovit.

 

Plánovaná aplikace představí štíhlou výrobu s pomocí AR i 3D tiskárny

Přestože je projekt na začátku a podoba appky teprve zraje v našich hlavách, už nyní vám nabízíme ochutnávku toho, co produkt bude umět.

 

Pro větší názornost a s ohledem na velikost displeje ji učitelé studentům budou prezentovat s použitím tabletu. V aplikaci bude možné si vyzkoušet a nacvičit například práci s robotem či 3D tiskárnou a demonstrovat, jak se projevují provedené změny ve výrobním procesu. Pro ještě autentičtější znázornění a simulaci pak poslouží rozšířená realita, na jejíž konkrétní podobě zatím pracujeme.

 

Projekt je pro Tasty Air skvělou příležitostí, jak zužitkovat naše know-how a zkušenosti, jakož i členství v Autoklastru, který sdružuje firmy a podnikatele z Moravskoslezského kraje za účelem podpory inovací, rozvoje spolupráce i posílení konkurenceschopnosti podniků.