Tasty Air kreativně podpořilo unikátní výstavu Židovského muzea

Světoznámé Židovské muzeum v Praze se rozhodlo představit návštěvníkům unikátní sakrální i světské předměty patřící židům, nalezené v tzv. genizách – nejčastěji na půdách českých a moravských synagog. Výstavu s názvem Tajemství půdy (Secrets in the Attic) pojalo originálně a s pomocí moderních technologií včetně 3D animací, videí nebo aplikace s interaktivním kvízem. Technickým řešením výstavy bylo pověřeno naše studio Tasty Air, přičemž nejvíce práce si vyžádala tvorba aplikace fungující na dotykovém displeji.

 

Výstava ukazuje méně známé aspekty života české židovské komunity

 

Tzv. geniza označuje v židovské tradici obyčej odkládat nepoužívané předměty, jako jsou svitky Tóry, amulety, textilie či obuv, na speciálně vyhrazené místo. Židovské muzeum v Praze shromáždilo od 90. let 20. století přes 3000 nálezů a rozhodlo se je zachránit a vrátit do života v rámci nové tématické výstavy Tajemství půdy. Ta postupně putuje do různých regionálních muzeí v Česku, kde si je mohou návštěvníci prohlédnout. V omezeném množství budou exponáty zveřejněny také online, na webových stránkách a sociálních sítích.

 

Tasty Air zatraktivnilo výstavu 3D animacemi a interaktivním kvízem

 

Židovské muzeum v Praze si na konci roku 2021 vybralo Tasty Air pro spolupráci na tvorbě 3D animací, videí a aplikace, které dohromady umožní zajímavě a hravě prezentovat artefakty návštěvníkům všech generací.

 

Naším prvním úkolem bylo vytvořit videoklip s 3D animacemi atraktivně vtahující diváky do tématu. Námětem je typický artefakt – bota – a krátký příběh jejího putování z půdy synagogy. Pro grafické zpracování jsme využili technologie 3D skenování, fotogrammetrie a třeba animace byla kompletně vyrobena v profesionálním 3D softwaru (pozn. redaktora pro studenty "Ne, Blender to nebyl, píšeme profesionálním :)"). Animace vznikly již v polovině roku 2022 a byly k vidění již na výstavě v Regionálním muzeu v Chrudimi.

První otevření expozice nebylo o návštěvníky nouze

Aplikace nabídne zábavu i poučení v atraktivním formátu

 

Hlavní výzva pak spočívala v navržení a implementaci interaktivní aplikace s vědomostním kvízem o genizách a židovských zvycích, dokumentárními filmy (s anglickými titulky) a výše zmíněnými animovanými videi. Celé řešení bylo nutné zpřístupnit návštěvníkům v samostatném kiosku s dotykovým displejem, intuitivním ovládáním a kvalitním zvukovým výstupem. Aplikace je tak přístupná v češtině i angličtině, takže dobře poslouží jak českým, tak zahraničním návštěvníkům.

 

Na podzim roku 2022 jsme se pustili do práce a krom funkčnosti řešení si dali záležet na vizuální podobě slidů a uživatelského rozhraní. Aplikace tak graficky ladí s celkovým grafickým konceptem výstavy a na první pohled zaujme černobílým designem, jakoby nakresleným tužkou na papíře.

 

Interaktivní kiosek s aplikací a kvízem již baví návštěvníky výstavy v Západočeském muzeu v Plzni, která zde probíhá od 5. dubna do 25. června 2023.

Nádherně zpracovanou ilustraci pro aplikaci nám pomohla vytvořit umělecká grafička Eva Holá