MUZEUM BOJNICE
MUZEUM BOJNICE
Naše putování po hradech a zámcích má další zastavení – Bojnický zámek na Slovensku je významná kulturní památka, jejíž bohatství pomáháme prezentovat a uchovat s pomocí digitalizace a moderních technologií. Tentokrát jsme vytvořili 3D virtuální rekonstrukci unikátního barokního lustru, který patří k hlavním chloubám interiéru zámku. Naše spolupráce pokračuje a společně chystáme další projekty, které zatraktivní návštěvní okruhy tohoto architektonického skvostu střední Evropy.
3D model lustru v hotové podobě bude následně použit v chystaném filmu
3D model lustru v hotové podobě bude následně použit v chystaném filmu
Konkrétně jsme měli za úkol vytvořit realistickou 3D vizualizaci lustru, jež bude účinkovat v chystaném filmu promítaném na stropě sálu. Film by měl být kombinací reálně natočených záběrů exteriéru, interiéru a počítačových animací a efektů. Digitalizovaná úprava, kterou jsme měli na starosti, tak představuje lustr ze zcela nové perspektivy a plasticky znázorňuje jeho unikátnost a monumentálnost. Hlavním motivem filmu by měl být příběh samotného lustru, jeho rekonstrukce, respektive postupné skládání jeho fragmentů tak, jak bylo skutečně realizováno. A právě tohle zajistilo technické řešení dodané našimi vývojáři z Tasty Air.
Virtuální modelace lustru však nebyla, vzhledem k jeho velikosti, vůbec snadným úkolem. Krom 3D skenování a moderní techniky fotogrammetrie, která umožňuje automatické focení, jsme museli velkou část práce dofotit a vymodelovat postaru a ručně. Výsledný 3D model je tak unkátní kombinací skenování, fotogrammetrie a hard surface modelingu.
Zámek v Bojnicích se řadí k nejstarším a nejvýznamnějším památkám na Slovensku, jejíž historie sahá až do 12. století. Původní hradiště bylo nejprve přestavěno na kamenný hrad. Ten se stal sídlem rodu Poznanů a během středověku patřil několika šlechtickým rodům včetně Turzů, kteří jej v 16. století přestavěli na renesanční zámek. V dnešní době zde dominují architektonické styly novogotiky a baroka.
Návštěvníky Bojnického zámku jistě zaujme i to, že jej dříve vlastnil také Tomáš Baťa a v roce 1968 se zde natáčela pohádka Šíleně smutná princezna.
3D lustr jsme virtuálně zpracovali do nejmenšího detailu
3D lustr jsme virtuálně zpracovali do nejmenšího detailu
Skutečný klenot interiéru zámku představuje unikátní dřevěný barokní lustr, vážící téměř 700 kilogramů – pravděpodobně největší svého druhu ve střední Evropě. Fotka výše jasně ukazuje, jak je lustr monumentální. Visící v honosném Hunyadiho sále, se dochoval v dosti zbědovaném stavu, rozložený na kousky, a vyžádal si tak náročnou restauraci. Umělecký artefakt o rozměrech 4 x 3 metry tvoří okolo 600 dřevěných a polychromovaných dílů a původně jej zdobilo až 110 svíček. Jeho atraktivitu zvyšuje i to, že se dodnes nepodařilo spolehlivě vystopovat jeho autora.
Proces restaurování lustru se pak stal hlavním námětem projektu digitalizace, jehož se účastnilo naše studio Tasty Air.
O to větší radost však máme ze zdaru celého projektu! Digitalizace lustru je totiž správným krokem jak nejen zachovat kulturní dědictví, ale otevírá také další možnosti propagace nejen tohoto honosného objektu, ale také celého bojnického zámku. V tomto případě jednak brzy pomůže zatraktivnit prohlídku zámku všem kategoriím návštěvníků a především zachová významný interiérový prvek v nezničitelném formátu, který odolá zubu času.
Spolupráce Tasty Air s Bojnickým zámkem tím navíc nekončí. Vznikly další nápady na řešení s moderními technologiemi, a to např. aplikace, kde si návštěvníci vyzkouší práci restaurátora při virtuálním skládání fragmentů lustru, na způsob puzzle.
Pokud tedy plánujete výlet na Slovensko, máte o důvod navíc zařadit Bojnický zámek na svůj seznam!
Skutečný lustr se nachází asi 5 metrů vysoko a jako podklad pro 3D model jsme potřebovali stovky fotografií
Skutečný lustr se nachází asi 5 metrů vysoko a jako podklad pro 3D model jsme potřebovali stovky fotografií
■ Také historické památky musí kráčet s dobou
■ Nová forma prezentace historických artefaktů
Nástroj digitalizace a uchování kulturního dědictví ■
Zvýšení prestiže, návštěvnosti a tržeb ■
V Tasty Air již několik let pomáháme hradům a zámkům, turistickým infocentrům či muzeím vymýšlet a vyvíjet moderní nástroje propagace, které s pomocí digitálních technologií dokážou přilákat a zaujmout návštěvníky. Na kontě máme hned několik projektů s virtuální a rozšířenou realitou, 3D digitálním skenováním nebo interaktivními kiosky, jež zvýšily návštěvnost a popularitu památek – vizte sekci Reference.
Díky digitalizaci lze navíc chránit vzácné kulturní dědictví a uchovat jej pro budoucí generace, jak dokládají naše digitální kiosky instalované v kostele Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani.
Rádi připravíme unikátní řešení také pro vaši památku – od úvodního návrhu témat a přípravy rozpočtu přes vývoj, design a grafiku až po společné testování a dodání kvalitního finálního produktu.
Konkrétní produkt vždy vyvíjíme na základě společné vstupní konzultace, analýzy potřeb a se zohledněním vašich nápadů či rozpočtu.
Tato stránka využívá COOKIES pro správné fungování webu.