3D skenování (angl. 3D scanning) je moderní technologie, která nám v Tasty Air pomáhá při realizaci projektů s virtuální a rozšířenou realitou. Na rozdíl od 3D tisku nejsou výstupem hmotné věci, ale digitalizované 3D modely reálných objektů a prostředí kolem nás – lidí, zvířat, soch, budov, interiérů apod. Celý proces se neobejde bez poměrně nákladného zařízení, softwaru pro zpracování dat a samozřejmě technického know-how a zkušeností.
3D skenování je často kombinováno s VR či AR a nachází široké uplatnění ve videoherním průmyslu, průmyslovém designu, architektuře, stavebním či reverzním inženýrství, 3D tisku, ale rovněž v rámci digitalizace kulturního dědictví, jak dobře ukazují projekty z naší dílny.
Prvním úkolem 3D skenování je zaznamenat, tj. naskenovat detailní údaje o objektu nebo ploše, včetně tvaru, textury, barvy a dalších parametrů. Speciální zařízení, fungující na principu propojených kamer, snímá tisíce dílčích bodů objektu/prostoru, které je následně nutné zpracovat a optimalizovat v příslušném softwaru do podoby finálního digitálního modelu.
V Tasty Air používáme nejčastěji tyto 3 technologie 3D skenování:
Další oblíbenou metodu představuje tzv. 3D laserové skenování používané pro geometricky členité, složité objekty např. v reverzním inženýrství, při topografii nebo tvorbě 2D výkresů.
Než vdechneme 3D objektu či postavě jejich nový digitální život, čeká nás spousta práce s optimalizací – snížení počtu trianglů, tvorba nové textury atd. I zde pokaždé zužitkujeme naše mnohaleté zkušenosti s programováním, vývojem her a aplikací.
Kvalitní 3D skenování může být vzhledem k cenám zařízení poměrně drahá záležitost, a proto většina zájemců raději svěří práci našemu studiu Tasty Air, kde potřebnou techniku máme k dispozici.
Moderní technologie, mezi nimi 3D scanning a rozšířená realita, stále více zajímají také provozovatele památek, muzeí, turistických infocenter nebo zoologických zahrad. Obě technologie jsme využili při tvorbě turistické mobilní aplikace Play Brno pro TIC Brno, jejímž cílem bylo nabídnout brněnským návštěvníkům všech generací zábavnou, interaktivní prohlídku pamětihodností a zajímavostí města „po vlastní ose“.
Aplikace zahrnuje prvky rozšířené reality mj. v podobě mluvících soch svatého Petra a Pavla, virtuální střelby z děla na Špilberku nebo legendárního Brněnského draka. S pomocí chytrého telefonu tyto digitální objekty a postavy ožijí hned vedle vás, v 3D životní velikosti a v pohybu. Nelekněte se proto, až vás začne v obýváku pronásledovat brněnské monstrum nebo se rozezní Mozartova sonáta – aplikace není vázána na GPS a spustíte ji odkudkoli.
Veškeré sochy a místa v Brně jsme do aplikace implementovali právě s pomocí 3D skenování. Nejprve jsme objekty důkladně a ze všech úhlů nafotili, posléze snímky softwarově zpracovali, upravili kontury, přidali grafické, dynamické a audio prvky a nakonec vše vyladili do konečné podoby.
Výsledná aplikace obsahuje také hry a aktivity pro děti, a během výletu do Brna tak spolehlivě zabaví celou rodinu.
Pomocí 3D skenování taky vznikly digitální kiosky uvnitř kostela Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani.
Zde došlo ke 3D skenovaní k digitalizaci a vytvoření 3D modelu kostela (vnitřní a vnější část), 3D modelů fresek a vybavení interiéru kostela – oltáře, kamenné artefakty, mobiliář, vybrané kovářské prvky a výtvarná díla.
3D skenování už nyní pomáhá v mnoha komerčních a neziskových sférách – i tam, kde by to člověk nečekal.
Pojďme se podívat na vybrané z nich:
Zaujalo vás téma 3D skenování nebo virtuální a rozšířené reality?
Rádi vás detailněji zasvětíme do těchto technologií a vdechneme digitální život i vašemu projektu.