3D skenování pomáhá, prodává i vzdělává

3D skenování pomáhá, prodává i vzdělává

3D skenování (angl. 3D scanning) je moderní technologie, která nám v Tasty Air pomáhá při realizaci projektů s virtuální a rozšířenou realitou. Na rozdíl od 3D tisku nejsou výstupem hmotné věci, ale digitalizované 3D modely reálných objektů a prostředí kolem nás – lidí, zvířat, soch, budov, interiérů apod. Celý proces se neobejde bez poměrně nákladného zařízení, softwaru pro zpracování dat a samozřejmě technického know-how a zkušeností.

 

3D skenování je často kombinováno s VR či AR a nachází široké uplatnění ve videoherním průmyslu, průmyslovém designu, architektuře, stavebním či reverzním inženýrství, 3D tisku, ale rovněž v rámci digitalizace kulturního dědictví, jak dobře ukazují projekty z naší dílny.

 

 

Jak 3D skenování funguje a která zařízení používáme

Prvním úkolem 3D skenování je zaznamenat, tj. naskenovat detailní údaje o objektu nebo ploše, včetně tvaru, textury, barvy a dalších parametrů. Speciální zařízení, fungující na principu propojených kamer, snímá tisíce dílčích bodů objektu/prostoru, které je následně nutné zpracovat a optimalizovat v příslušném softwaru do podoby finálního digitálního modelu.

 

V Tasty Air používáme nejčastěji tyto 3 technologie 3D skenování:

 

  • Fotogrammetrie – objekt nejprve vyfotografujeme z různých úhlů a pozic, přičemž každá série může čítat až stovky snímků. Fotografie následně zpracujeme a optimalizujeme v softwaru MeshRoom, kde z nich vytváříme realistické digitální 3D modely.
  • 3D kamera Matterport Pro2/3D kamery – v interiérech volíme oblíbenou 3D kameru Matterport, která otáčivým pohybem, s maximální přesností a citlivostí vyfotí celý prostor kolem. 3D kamera se hojně využívá při skenování nemovitostí pro realitní kanceláře či pojišťovny, jakož i historické interiéry a památky.
  • 3D skener Shining 3D EinScan Pro HD – tento ruční skener dokáže kvalitně zpracovat i lesklé a průhledné materiály a objekty, jako jsou sklo či kovy. Používáme jej pro skenování menších objektů nebo detailů uměleckých děl.

 

Další oblíbenou metodu představuje tzv. 3D laserové skenování používané pro geometricky členité, složité objekty např. v reverzním inženýrství, při topografii nebo tvorbě 2D výkresů.

 

Než vdechneme 3D objektu či postavě jejich nový digitální život, čeká nás spousta práce s optimalizací – snížení počtu trianglů, tvorba nové textury atd. I zde pokaždé zužitkujeme naše mnohaleté zkušenosti s programováním, vývojem her a aplikací.

 

Kvalitní 3D skenování může být vzhledem k cenám zařízení poměrně drahá záležitost, a proto většina zájemců raději svěří práci našemu studiu Tasty Air, kde potřebnou techniku máme k dispozici.

 

Skenování 3D objektů v praxi – mobilní aplikace pro Play Brno

Moderní technologie, mezi nimi 3D scanning a rozšířená realita, stále více zajímají také provozovatele památek, muzeí, turistických infocenter nebo zoologických zahrad. Obě technologie jsme využili při tvorbě turistické mobilní aplikace Play Brno pro TIC Brno, jejímž cílem bylo nabídnout brněnským návštěvníkům všech generací zábavnou, interaktivní prohlídku pamětihodností a zajímavostí města „po vlastní ose“.

 

Aplikace zahrnuje prvky rozšířené reality mj. v podobě mluvících soch svatého Petra a Pavla, virtuální střelby z děla na Špilberku nebo legendárního Brněnského draka. S pomocí chytrého telefonu tyto digitální objekty a postavy ožijí hned vedle vás, v 3D životní velikosti a v pohybu. Nelekněte se proto, až vás začne v obýváku pronásledovat brněnské monstrum nebo se rozezní Mozartova sonáta – aplikace není vázána na GPS a spustíte ji odkudkoli.

 

Veškeré sochy a místa v Brně jsme do aplikace implementovali právě s pomocí 3D skenování. Nejprve jsme objekty důkladně a ze všech úhlů nafotili, posléze snímky softwarově zpracovali, upravili kontury, přidali grafické, dynamické a audio prvky a nakonec vše vyladili do konečné podoby.

 

Výsledná aplikace obsahuje také hry a aktivity pro děti, a během výletu do Brna tak spolehlivě zabaví celou rodinu.

 

Digitalizace kostela Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani

Pomocí 3D skenování taky vznikly digitální kiosky uvnitř kostela Čtrnácti svatých pomocníků v Kadani.

 

Zde došlo ke 3D skenovaní k digitalizaci a vytvoření 3D modelu kostela (vnitřní a vnější část), 3D modelů fresek a vybavení interiéru kostela – oltáře, kamenné artefakty, mobiliář, vybrané kovářské prvky a výtvarná díla.

 

Uplatnění 3D skenování napříč obory

3D skenování už nyní pomáhá v mnoha komerčních a neziskových sférách – i tam, kde by to člověk nečekal.

Pojďme se podívat na vybrané z nich:

 

  • Realitní kanceláře – díky 3D skenu můžete virtuální prohlídku nemovitostí – včetně bytů, domů, kanceláří, ale i venkovních pozemků – absolvovat klidně z pohodlí domova.
  • Památková péče – 3D skenování umožňuje šetrně a bezpečně zdokumentovat historické památky a artefakty, aniž by došlo k jejich znehodnocení. Digitální modely navíc pomáhají odhalit neobjevené detaily uměleckých děl.
  • Medicína – 3D kamery jsou využívány při skenování částí lidského těla pro přesnější výrobu ortéz, protéz nebo zubních implantátů.
  • Stavebnictví – 3D skenování slouží pro modelaci stavebních parcel, 3D mapování nebo návrh inženýrských sítí v budovách.
  • Cestovní ruch – virtuální cestování je dalším novodobým trendem, jehož rozvoji pomáhá právě 3D sken formou modelace a vizualizace hůře dostupných lokací, památek či artefaktů.
  • Logistika a námořní doprava – 3D skenování v kombinaci s 3D tiskem zvládnou rychlou a nenákladnou „virtuální přepravu“ produktů/objektů mezi zeměmi či kontinenty bez nutnosti nákladného fyzického transportu.

 

Zaujalo vás téma 3D skenování nebo virtuální a rozšířené reality?

Kontaktujte nás!

Rádi vás detailněji zasvětíme do těchto technologií a vdechneme digitální život i vašemu projektu.